Pap és turul
Az általunk ismert középkori templom megépülését a szakemberek az 1230-as évekre teszik, de a főhajó helyén álló korábbi, kisebb templom (amelynek alapjai ma is ott vannak a földben) építését 1030 körülre, tehát Szent István korára datálják. E kis templomhoz kötődik a Magyar Nemzeti Múzeumban őrzött híres aracsi kő, amelyet Gerecze Péter ásott elő a XIX. század végén. A XI. századi töredékes sírkövön díszítő fonatokkal elválasztva egy pap alakja, egy turulmadár, egy ló, a templom, illetve egy házaspár – valószínűleg a donátorok, az adományozók – láthatók. A kora középkori magyar képzőművészet e fontos emlékének hiányzó darabjait még mindig az aracsi föld rejti, világraszóló szenzáció lenne, ha előkerülnének.
A Szent Miklós tiszteletére emelt monostor első írásos említése 1265-ből való, eszerint az aracsi apát Esztergomban járt zsinaton. Pontosan nem lehet tudni, hogy melyik szerzetesrend volt az alapító, de szakértők a bencéseket valószínűsítik. Az 1241-es tatárjárás, majd az 1280-as kun lázadás alkalmával egyaránt kifosztották és megrongálták a monostort, amely ezt követően több éven keresztül elhagyottan állt. Károly Róbert felesége, a lengyel királyi hercegnő, Łokietek Erzsébet (a későbbi Nagy Lajos király édesanyja) helyezte királyi védelem alá, majd XI. Gergely pápa jóváhagyásával 1378-ban a ferences rendnek adományozta. Az aracsi monostor körül vásáros hely, majd mezőváros alakult ki népes magyar lakossággal. Még Torontál vármegyei gyűléseket is tartottak itt.
A virágkornak az 1536-os pestisjárvány vetett véget. Így amikor 1551 kora őszén Mohamed beglerbég és oszmán serege megérkezett a közeli Becse vára alá, Aracson már hanyatló települést talált. Amint szeptember 18-án megindították támadásukat a monostor ellen, a védők, illetve a ferencesek a legenda szerint földbe vájt alagúton menekültek el Becse felé. A törökök a monostort kifosztották, majd felgyújtották, és sorsára hagyták. A település többé nem népesedett be. Hogy a pusztatemplom a várossal ellentétben mégsem enyészett el, az egy ismeretlen jótevőnek is köszönhető, aki Mária Terézia korában nádtetővel fedte le, ezzel óvva meg az időjárás viszontagságaitól.