Főzzék meg a pokolban!
Az emberiség múltja tele van könyvlopásokkal. A középkori ember egy-egy átokformula felrovásával védekezett a könyvtolvajok ellen. A British Múzeumban található XIII. századi kódex lapjai ezzel fenyegetik a tolvajt: „Aki ezt elviszi, halállal haljon meg, főzzék meg a pokolban: álljon bele a nyavalyatörés és a láz; törjék kerékbe, akasszák fel.” Egy vatikáni kézirat pedig ezt üzeni: „Kárhozzon el Júdással, az árulóval, valamint Kajafással és Poncius Pilátussal együtt.” Szokás volt, hogy a példányokba bejegyezték, kinek a könyvtárából valók. Ezt váltotta fel az újkorban az ex libris, amely gyakran ábrázolt akasztófát és akasztott embert, ilyen sorsot szánva a vakmerő tolvajnak. A kolostorokban és a világi tékákban gyakran lánccal rögzítették helyükhöz az értékes kódexeket, hogy lábuk ne keljen.
II. Szulejmán bevonulása Magyarországra Mátyás király corvináinak sorsát is megpecsételte. A könyvek többsége a konstantinápolyi szerájba került, ahonnan egy részüket csak hosszas diplomáciai tárgyalások után sikerült visszavásárolni, vagy megszerezni a konstantinápolyi piac könyvkereskedőitől. Néhány kötet annak köszönhette megmenekülését, hogy Mátyás halálának időpontjában épp kölcsönbe kapta valamelyik tudós professzor.
A legemlékezetesebb könyvlopást Libri-ügyként tartja számon a művelődéstörténet, írja Szénási Zsófia az Eltűnt könyvek nyomában című tanulmányában. A tettes Guglielmo Libri firenzei nemes volt. Azután, hogy 1841-ben kinevezték a francia könyvtárak kéziratgyűjteményeinek felügyelőjévé, több ezer kéziratot tulajdonított el, egy gyűjteményt pedig nyolcezer fontért adott el egy angol lordnak. Bár a lopásokra évekkel később fény derült, Libri Angliába menekítette a gyűjteményét, ahol az eltulajdonított darabokat aukcióra bocsátotta. A troyes-i könyvtárban, ahonnan Libri szemezgetett, két év múlva a könyvtárigazgató folytatta a fosztogatást. Auguste Harmand harminc éven át dézsmálta a téka anyagát, és amikor lebukott, akkor sem tudtak sok mindent rábizonyítani, mert a katalóguscédulákat megrágták az egerek.
Egy barcelonai könyvesboltos gyilkolt is a könyveiért. A számára kedves kiadványok eladása után követte a vevőt, majd eltette láb alól, csak hogy visszaszerezhesse tőle féltett ritkaságait. Ügyfeleit gyakran azzal csalta vissza, hogy kitépett néhány lapot az eladott kötetből, és amikor a gyanútlan vásárló visszament reklamálni, leszúrta. A szerzetesből lett kereskedőt végül halálra ítélték.