A szemétprobléma fő oka természetesen az, hogy Ukrajnában a hulladékfeldolgozás még gyerekcipőben jár, s döntően csak tervekben létezik. Így aztán napjainkra 43 ezer négyzetkilométert foglalnak el a legális szeméttelepek, nagyjából akkora területet, mint egész Dánia. Ukrajna többi megyéjéhez hasonlóan Kárpátalján is óriási gondot jelent a kommunális és az ipari hulladék elhelyezése. Ivan Martinnak, a Kárpátaljai Megyei Állami Környezetvédelmi Felügyelőség vezetőjének a tájékoztatása szerint vidékükön 141 legális szeméttelep található, de már szinte mindegyik megtelt, újabbak létesítésére pedig nincs hely. A hegyvidéken ráadásul nincs is elegendő megfelelő nagyságú, egyenletes felszínű terület, ahol szeméttelepeket alakíthatnának ki. Nem csoda, hogy mintegy 120 településen nincsenek is törvényesen működő hulladéklerakó helyek. De akár vannak, akár nincsenek a falvak, városok határában, Ukrajna egészéhez hasonlóan Kárpátalján is össznépi sporttá vált a lakossági, illetve az ipari hulladék erdőn, mezőn, vízelvezető csatornapartokon leszórása, lerakodásuk a patakok, folyók mentén.
Pedig a megyei ökológiai felügyelőség igyekszik. Mint Okszana Fencik vezetőhelyettes kifejti, évente tartanak ellenőrzéseket a települések közigazgatási területén, illetve kétévente a gyárak területén, emellett lakossági bejelentések alapján is kiszállnak, és ha illegális hulladéklerakókat fedeznek fel, adminisztratív bírsággal sújtják az illetékes önkormányzatokat, valamint az üzemeket. Ám a törvényi szabályozásnak megfelelően csak 250-től 765 hrivnyáig (körülbelül 2600 forinttól nyolcezer forintig) terjedő pénzbüntetéseket róhatnak ki az önkormányzatokra, 850-től 1700 hrivnyáig (körülbelül kilencezer forinttól 18 ezer forintig) terjedőt pedig az üzemekre, ám ezeket az összegeket az illetékesek könnyűszerrel kifizetik, így nincs visszatartó erejük.
Fencik asszony véleménye szerint az ötszörösükre kellene növelni a bírságok összegét, hogy hatásosak legyenek. A pénzbüntetések felemelése azonban – mint rámutat – igazából nem oldja meg a szemétkérdést, azt csak a hulladék feldolgozása és újrahasznosítása tenné. Ehhez viszont megyei hulladékfeldolgozó gyárakat kellene létesíteni. Ám Ukrajnában semmi sem megy könnyen…