Úri betörő – Korrupció és rasszizmus

Film – Mai köntösben a franciák Robin Hoodja

2021. 02. 11. 10:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Arsène Lupin a francia kultúra egyik meghatározó alakja: Maurice­ ­­­Leblanc az 1905-ben kitalált karakteréről összesen 24 kötetet írt, amelyeket számtalanszor feldolgoztak már film és sorozat formájában, de még videójáték is készült belőle. Sokáig élt a városi legenda, miszerint az író egy magyar szélhámosról mintázta hősét, ám ez a teória (sajnos) végül sosem nyert bizonyosságot. Ahogy pedig Leblanc és Lupin Arthur Conan Doyle és Sherlock Holmes kortársai voltak, úgy vonhatunk párhuzamot a Netflix szárnyai alatt készülő friss Lupin-adaptáció és a BBC nagy sikerű Sherlock-sorozata között: mindkét sorozat friss megközelítése az unásig ismert karakternek. A streamingóriás jó érzékkel emel be a kínálatba sorozatokat az angol–amerikai tengelyen kívülről is: a spanyol A nagy pénzrablás után most George Kay, a Megszállottak viadalának szerzője és a Családi bizniszt is író François Uzan kapott esélyt a bizonyításra.

Az első csavar, hogy a Lupin főszereplője valójában nem is Arsène Lupin, csupán egy lelkes rajongó, akin keresztül viszont a legendás tolvaj történetei is főszereplővé válnak. Assane Diop (Omar Sy) még özvegy édesapjától, Babakartól (Fargass Assandé) kapta Maurice Leblanc regényét, közvetlenül azelőtt, hogy a szenegáli bevándorló férfit lopással vádolta meg munkaadója, a gazdag Pellegrini család. A vádaskodást a mindig becsületes Babakar nem tudta feldolgozni, így felakasztotta magát a börtönben, fiá­nak pedig rögeszméjévé válik, hogy kiderítse, mi történt valójában – és persze bosszút álljon.

Assane (Omar Sy) Arsène Lupin kalandjaiból merít ihletet, miközben édesapja igazát keresi. Fotó: Netflix Magyarország

A Lupin a klasszikus szélhámosfilmek lazaságával és pörgős tempójával indul, mégpedig a párizsi Louvre-ban, a csavaros akciók ritmusát pedig csak a főhős nyomozásának szempontjából fontos visszatekintések lassítják le. A tíz évvel ezelőtti Életrevalókkal üstökösként berobbant, César-díjjal is kitüntetett, ám azóta jobbára csak középszerű filmekben és elvétve amerikai szuperprodukciókban játszó Omar Sy remekül hozza a figurát. Könnyedén elhisszük neki, hogy bármelyik gazdag öregasszonyról ledumálja a gyémántokat. Assane vonzó és karizmatikus, miközben kellő gyarlóság is szorult belé: nem éppen példás apa, aki kétségbeesetten próbál egyensúlyozni magánélete és „hivatása” között.

Zaklatott gyerekkorából Maurice Leblanc regényeibe menekült, amelyek főhőse egyfajta modern Robin Hood, aki kizárólag olyanoktól rabol, akik rászolgáltak. Erős a kontraszt: Arsène ­Lupin karakterét mindig is sovány, sétabotos-monoklis francia fehér férfi jelentette (John Barry­more 1932-ben, Robert Lamoureux az 50-es években, Georges Descrières a 70-es években, majd François Dunoyer 1989 és 1996 között), most nagydarab fekete fickó személyesíti meg alteregóját. Assane­ Diop persze nem regényhős, mégis mindig két lépéssel üldözői előtt jár.

Hiába akad az első évad öt részében néhány logikátlan és bugyután elnagyolt esemény, mégis meg tudjuk ezt bocsátani. A színtiszta szórakoztatás mögött ugyanis a Lupin jó arányérzékkel foglalkozik olyan ma is releváns kérdésekkel, mint például a korrupció vagy a rasszizmus. Assane sosem felejtette el, milyen volt kívülállóként, a könyvek világába menekülve felnőni. Azáltal, hogy az alkotók őt tették meg főhősnek, be tudtak emelni egy hiteles, ám a színészi játéknak köszönhetően mégsem erőltetett társadalomkritikai szálat a történetbe. A francia Netflix-produkciók jó érzékkel dolgoznak fel aktuális problémákat, mint a Lupin rasszizmusa vagy A jótékonysági vásár (Le Bazar de la Charité) családon belüli erőszaka, kérdés, hogy a közönség miért reagál az egyikre pozitívabban, a másikra pedig negatívabban: mitől lesz az egyik sikeresebb, mint a másik? A franciák mindenesetre stílusosan vették be a streamingnagyhatalmat, csak remélni tudjuk, hogy a Lupin sikerén felbuzdulva egyre több európai produkciónak szavaznak bizalmat.

(Lupin – francia krimisorozat. Rendező: Louis Leterrier, Marcela Said, Ludovic Bernard. Forgalmazó: Netflix)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.