Gyerekkoromban kis híján felgyújtottam a nagyszüleim tanyáját. Az öreg diófát ki kellett vágni, mert karvastagságú korhadt ágak potyogtak róla, odvas volt és beteg, semmi keresnivalója a disznóól közelében. Kivágták a hatalmas törzset, szépen felvágták a rönköket, én meg a száraz apró gallyakból tüzet raktam. Estefelé lelocsoltam a parazsat, ahogy mutatták, de senki sem számolt az éjszakai szélviharral, amely felélesztette a parazsat. Leégett az ólak teteje. A tűzoltók meg nem vettek elő, ám nagyanyám néhány hétig nem szólt hozzám.
Rosszabb is történhetett volna, de szerencsém volt. Nem úgy Görögországnak. Eddig több mint kilencvenezer hektárnyi terület égett le, több ezer embert evakuáltak a tűzvészek miatt. A dél-európai állam több pontján is lángra kapott a növényzet, miközben harminc éve nem tapasztalt hőhullám érte el a térséget. Különösen súlyos a helyzet az ország második legnagyobb szigetén, Évián. Az üdülőhely koromfekete, a parti őrség az egyik strandon a bozóttűz fogságában rekedt turistákat mentett ki. Olyanokat, akik egész évben erre az egy-két hétre készültek, hogy kipihenjék magukat, helyette az életüket mentették.
(A turizmusból élő helyieknek a megélhetése hamvadt el a lángokban.)
A Földközi-tenger térségében nyaranta gyakoriak az erdőtüzek, de eddig ritkán hallottunk arról, hogy az északi sarkkör mentén is fellobbanhat a növényzet. Finnországban, a Helsinkitől ötszáz kilométerre északra fekvő Kalajoki folyó völgyében csaptak fel a lángok. Mintegy háromszáz hektáron égett az erdő – az erős szél táplálta a tüzet, vitte a lángot egyik fáról a másikra. A helyiek azt mondják, ötvenegy éve nem volt ehhez fogható tűz a környéken. A gyéren lakott észak-finnországi régiókban a károk mérsékeltek, de miért ég arrafelé az erdő? Azért, mert háromszor gyorsabb a felmelegedés a globális átlagnál, amivel nő az erdőtüzek előfordulásának veszélye is. Az MTI szerint idén nyáron az átlagos hőmérséklet négy-öt Celsius-fokkal haladta meg a történelmi átlagot – előfordult, hogy a finn északon harminc fok fölé ment a hőmérő higanyszála.
Pár ezer kilométerrel keletebbre közel kétmillió hektáron tomboltak erdőtüzek az oroszországi Jakutföldön. A lángok elérték Jakutszk városát, a leghidegebb lakott helyet a Földön. Az AP amerikai hírügynökség szerint az Oroszországot sújtó erdőtüzeket a szokatlanul magas hőmérséklet mellett a tűzbiztonsági előírások be nem tartása is okozhatta. Egy gyerek, aki tüzeskedik, egy felnőtt, aki meggondolatlanul eldob egy csikket.
Az előrejelzések Kaliforniában is pusztító bozóttűzszezont jósoltak, mivel a kaliforniai tavasz idén szokatlanul száraz volt. A San José-i Állami Egyetem Erdőtűzkutató Laboratóriuma szerint – erről a qubit.hu írt – a növények nedvességtartalma áprilisban a legmagasabb, de ez most jócskán elmaradt a sokévi átlagtól. Az áprilisi szárazságot a kutatók riasztó előjelnek tartották. Nem véletlenül féltek. Már 1700 négyzetkilométer erdő égett le a július közepén kezdődött kaliforniai erdőtüzekben, amelyeket nem tudnak megfékezni. A hatóságok a tüzeknek mintegy ötödét tartják ellenőrzésük alatt. A patinás egykori aranyásóváros, Greenville gyakorlatilag porig égett. Az Egyesült Államok nyugati részén több tízezer négyzetkilométer égett már le idén. Kaliforniában két és félszer akkora terület, mint 2020-ban, ami az erdőtüzek szempontjából a legrosszabb évnek számított a modern történelemben.
A hét elején közzétett, közel négyezer oldalas klímajelentés azt üzeni, hogy a világszerte egyre gyakrabban tapasztalható hőhullámok, szárazságok, tűzvészek, viharok és áradások előképe annak, hogy mi vár ránk a jövőben. Az éghajlati rendszer számos változása – összegzett a Portfólió.hu – várhatóan tovább súlyosbodik a globális felmelegedéssel összefüggésben. Így a hőhullámok, az özönvízszerű csapadékjelenségek, a szárazságok és az intenzív viharok egyre szélsőségesebbé válnak majd. A tűzvészek megakadályozása globális érdek, hiszen minél több erdő ég el, annál több üvegházhatást okozó gáz kerül a légkörbe, azaz még melegebb lesz, ami további tüzeket generál, aminek csak akkor lesz vége, ha minden éghető elég, vagy végre összefog minden ember, hogy mindez ne így legyen.