Éppen iktári Bethlen Katával vagyok elfoglalva – nyitja meg az Excel-táblázatot Szvoboda Dománszky Gabriella nagytétényi háza dolgozószobájában. – Elég sok kép készült róla, több el is tűnt sajnos nyomtalanul, de itt az egyik, hátoldalán a férj keze írásával: „1839-ben, nyárban festette Barabás. Kitűnő, jól talált képe kedves feleségemnek, iktári gróf Bethlen Katának. Ekkor kértem meg, s lefestettük magunkat. Gróf Bánfi Miklós”. A további adatok a kép mellett láthatók – húzza jobbra a kurzort a művészettörténész –, a festmény anyaga papír, technikája akvarell, a portré hátán a férj saját kezű felirata: „Barabás Miklós vázolá 1839-ben…” A mű egykori helye az erdélyi Bonchidán, a Bánffy-kastély biliárdszobájában volt. És tényleg, a férj ugyancsak megfestette magát, meg is van a képe!
Barabás Miklós készülő életmű-katalógusának feldolgozásában a Nemzeti Portrétár munkatársai is segítik a művészettörténészt, aki jelenleg mintegy 4500 művet tart számon. De ez is magyarázatra szorul: a festő önéletrajzának jegyzékében 2473 alkotás szerepel, igaz, Barabás csak 1830-tól kezdte feljegyezni munkáit.
A család által a XX. század elején gondosan összegyűjtött további művek sorával a teljes jegyzék 3146 művet számlál. A kutatás a mai napig sem zárult le, Dománszky Gabriella több Barabás-festményt is azonosított az elmúlt évtizedekben. Betűszedő nyomdászként kezdett érdeklődni az életmű iránt, de annak már hatvan éve.
– Meghatározó élményem volt nyolc-kilenc éves koromból a családi Révai Nagy Lexikon. Órákig nézegettem benne az ókori istenek ábrázolásait, és olvasgattam történetüket megérezve, hogy van valami más is a világon, mint amit addig megtapasztaltam. A Képzőművészeti Főiskolára készültem, de felvételi előtt jelentkeztem nyomdász szakmunkásnak is, mert munkásként nagyobb eséllyel lehetett az ötvenes-hatvanas években tovább tanulni – emlékeztet. – A nyomdában ólommal dolgoztunk, nagyjából ugyanazzal az eljárással, amellyel egykor Gutenberg, vagyis a Nyomdaipari Tanulóintézetben ötszáz éves hagyományt vittünk tovább. Később mint könyvkiadói szerkesztő nagy hasznát láttam ennek a tudásnak. A festés megmaradt hobbinak.