Olyan rendkívüli nélkülözés, melynek eredményeképp a gyermekek alapvető szükségleteit nem tudják kielégíteni, alacsony jövedelmű vagy jövedelemmel egyáltalán nem rendelkező háztartásokban – így definiálja az Egyesült Nemzetek Szervezete (ENSZ) a gyermekszegénység fogalmát.
A szervezet azokat a családokat, háztartásokat kategorizálja extrém szegénységben élőknek, melyeknek napi 1,90 dollárból vagy annál kevesebből kell élniük, ez mintegy hétszázmillió embert érint világszerte.
A gyermekek ennek aránytalanul nagy részét teszik ki, 356 millióan élnek mélyszegénységben, emellett pedig több mint egymilliárdjuknak többdimenziós szegénységgel kell szembenézniük. Ennek következményei nagyon súlyosak. Az ilyen körülmények között élő gyermekek átlagosan kétszer nagyobb eséllyel halnak meg, mint tehetősebb társaik, nem jutnak hozzá a megfelelő oktatáshoz és egészségügyi ellátáshoz, élelmiszerhez, tiszta ivóvízhez, éppen ezért – amennyiben túlélik megpróbáltatásokkal teli gyermekkorukat – felnőttként sokkal nehezebben vagy egyáltalán nem tudnak elhelyezkedni a munkaerőpiacon. Habár hajlamosak vagyunk azt hinni, hogy a gyermekszegénység problémája kizárólag a visszamaradottabb régiókat – például Afrikát, Ázsiát vagy éppen Latin-Amerikát – érinti, a világ leggazdagabb országaiban is átlagosan hétből egy gyereknek szegénységben kell felnőnie.
Küszöb alatt
Az egész világot érintő válsághelyzetek, mint a 2008-as gazdasági válság, a koronavírus-járvány okozta recesszió vagy az ukrajnai háború miatt egekbe szökő infláció, valamint az élelmezési és energiaellátási válság nap nap után egyre több gyermeket taszítanak szegénységbe. Az ENSZ Gyermekalapja (UNICEF) által készített friss jelentés szerint február 24-e óta Kelet-Európában és Közép-Ázsiában mintegy négymillió gyerek vált szegénnyé, ez 19 százalékos emelkedés a 2021-es adatokhoz képest. – Ha most nem támogatjuk ezeket a gyermekeket és családokat, a gyermekszegénység drasztikus növekedése szinte biztosan odaveszett életeket és odaveszett jövőt fog eredményezni – fogalmazott Afshan Khan, az UNICEF európai és közép-ázsiai regionális igazgatója a jelentésre reagálva.
Míg a gyermekek a vizsgált régiók népességének mindössze 25 százalékát teszik ki, addig a szegénységben élők körülbelül negyven százaléka fiatalkorú – áll a tanulmányban, melyből kiderül, a háború kezdete óta Oroszországban nőtt leginkább a gyermekszegénység, itt mintegy 2,8 millió gyerek él szegénységi küszöb alatti háztartásokban.
A második helyen – nem meglepően – Ukrajna áll, Kijevet pedig Románia követi. Amellett, hogy a háborúban az ukrán ügyészség adatai szerint eddig már több mint négyszáz gyermek vesztette életét, a konfliktus közvetett hatásai is súlyosak a tágabb régió fiataljaira nézve: a becslések szerint mintegy 4500 újszülött nem fogja megérni az egyéves kort, valamint csak 2022-ben közel 120 ezer gyermek eshet el az oktatás lehetőségétől. Noha lokális konfliktusról van szó, az orosz–ukrán háború következményei világszerte érződnek, ez alól pedig nem kivétel a gyermekszegénység szempontjából egyik leginkább sújtott földrész, Afrika sem. A koronavírus-járványt megelőzően a fekete kontinens országai eddig nem látott gazdasági növekedést élhettek át. A pandémia ezt ugyan megtörte, tovább növelve a társadalmi és pénzügyi egyenlőtlenségeket, azonban Afrika az előrejelzéseket megugorva tért vissza a válságot megelőző fejlődéshez. Egészen február 24-ig.
A kontinensen a háború kirobbanását megelőzően is rengeteg gyermeknek kellett szembenéznie az éhezéssel és alultápláltsággal, a helyzet azóta pedig egyre rosszabb. Ez nem is meglepő, tekintve, hogy Oroszország és Ukrajna a világ két legnagyobb gabonaexportőr országa, rengeteg afrikai állam hagyatkozott rájuk élelmiszer-ellátásuk biztosítására. Csak példaként említve Afrika szarvának államaiba – Etiópia, Dzsibuti, Szomália és Eritrea – a búzaimport kilencven százaléka a két háborúban álló országból érkezik.