Március végén erősítette meg az Egészségügyi Világszervezet képviselője, hogy újabb bizonyítottan emberi áldozata van az A(H3N8) madárinfluenza-vírusnak. Az 56 éves nő más betegségektől is szenvedett, halálát a fertőzés következtében kialakult tüdőgyulladás okozta. A Guangdongban élő áldozat napi szinten került kapcsolatba szárnyasokkal, ám környezetében újabb fertőzöttet nem találtak a kínai szakemberek. Az A(H3N8) harmadszorra okozott emberi megbetegedést Kínában. A két korábbi esetből csak az egyik volt súlyos lefolyású. A Covidot rendre az évszázad járványaként szokás emlegetni, miközben a londoni adatelemző cég, az Airfinity felmérése szerint 27,5 százalékos esélye van a következő tíz évben egy hasonlóan fertőző, halálos vírus pandémia-jellegű elterjedésének.
A Princeton Egyetem kutatása szerint az elmúlt négyszáz évben a klímaváltozás miatt felboruló biológiai egyensúly, az új területekre húzódó rovarok, a túlnépesedés, illetve a folyamatos globális utazás miatt háromszorosára nőtt az egy évben bekövetkező lehetséges kolerához, influenzához és tífuszhoz köthető megbetegedések valószínűsége, és évente két százalék egy Covidhoz hasonló pandémia bekövetkezésének esélye. Az Airfinity szerint az egyetlen megelőzési lehetőség a száz napon belüli helyi átoltottság, ami 8,1 százalékra csökkenti a világszintű pandémia kockázatát.
A madárinfluenza a legveszélyesebb pandémiaokozó vírus
Jelenleg a különféle madárinfluenza-törzsek jelentik a legnagyobb veszélyt, az A(H3N8) különösen veszélyes, mivel bizonyos változatai jól alkalmazkodtak emlősökhöz. Kínában számos kutya-, illetve lómegbetegedést regisztráltak már a vírushoz kötődően. A tudósok szerint a legnagyobb veszély, hogy a hasonlóan jól reagáló törzsek előbb-utóbb úgy mutálódnak, hogy lehetővé válik az emberről emberre való fertőzés.
Az A(H3N8) jó ideje ismert vírustörzs, 2011-ben 162 borjúfókát pusztított el az Egyesült Államok északkeleti részén. A madárinfluenza-vírusok jó része akár tünetmentesen keringhet az állatállományban, többszöri oda-vissza adással, míg végül veszélyes mutációt alkot.
Lawrence Gostin, a Georgetown Egyetem professzora szerint probléma, hogy az emberek azt hiszik, a Coviddal mindent láttak, pedig az igen messze áll a legrosszabb pandémiás veszélyektől.
Összesen 6,6 millió ember halt meg világszerte, miközben a valószínűleg szintén madáreredetű 1918-as influenzajárvány ötvenmillió halottat követelt, a XIV. századi pestisjárvány pedig Európa lakosságának harminc-hatvan százalékával végzett.