Az amerikai hírügynökség szerint számos felmérésből származó matematikai számítások, valamint születési és halálozási adatok azt vetítik előre, hogy India valamikor idén áprilisban megelőzi Kínát. A demográfusok azonban arra figyelmeztetnek, hogy óvatosan kell ezt venni, mivel a számok homályosak és módosíthatók. – Ez durva közelítés – figyelmeztetett Patrick Gerland, az ENSZ New York-i népességbecslési és előrejelzési részlegének vezetője.
Az ENSZ demográfusai a legkülönfélébb adatforrásokból származó előrejelzések alapján készítenek demográfiai becsléseket. A számításokhoz használt adatok legutóbbi frissítése Indiára és Kínára vonatkozóan 2022 júliusában történt.
Mindkét nemzet lélekszámának alapja az évtizedenként végzett népszámlálás. Kínában az utolsó népszámlálás 2020-ban volt. A demográfusok születési és elhalálozási nyilvántartásokat, valamint egyéb adminisztratív adatokat használtak annak kiszámításához, hogy azóta hogyan változott a kínai népesség. Indiában az utolsó népszámlálás 2011-ben volt. A 2021-re tervezett népszámlálást a Covid–19 miatt elhalasztották. Több mint egy évtizede tényleges számlálás nélkül a mintavételes felmérések pótolták a hiányosságokat, hogy segítsenek a demográfusoknak és magának Indiának is – mondta Alok Vajpeyi, az újdelhi székhelyű Population Foundation of India munkatársa.
Kínában az elöregedő népesség stagnál, még azután is, hogy a kormány hét évvel ezelőtt visszavonult az egygyermekes politikától, és mindössze két éve azt engedélyezte, hogy a pároknak akár három gyermekük is lehessen. Indiában – a szomszédjánál – sokkal fiatalabb a lakosság, magasabb a termékenységi ráta, és csökkent a csecsemőhalandóság az elmúlt három évtizedben.
– Indiában minden évben több csecsemő születik, mint bármely más országban, miközben Kína is csatlakozott sok európai országhoz abban, hogy évente több a halálozás, mint a születések száma – mondta Dudley Poston, Jr., a Texas A&M Egyetem szociológia professor emeritusa.
Nem csak az elsőség forog kockán, hogy melyik a világ legnépesebb nemzete – ennek társadalmi és gazdasági következményei is vannak. Indiában a népességrobbanás növekvő számú munkaerőt és növekvő gazdasági aktivitást jelent. Kínában ezzel szemben arra készülnek, hogy kevesebb munkaképes felnőttnek kell eltartania az idősödő lakosságot.
Ha egy országban tartósan alacsony a termékenységi szint, gyakran nehéz helyreállítani a népességnövekedést, még akkor is, ha a kormány politikája a születéseket ösztönzi – üzeni Toshiko Kaneda, a washingtoni Population Reference Bureau demográfiai kutatási igazgatója, aki szerint pszichológiailag nehéz lesz Kína számára (különösen a két ország közötti rivalizálás miatt) a stafétabot átadása Indiának.
Még ha ilyen stafétabot nem is létezik.
Borítókép: Indiai mindennapok. Tömegközlekedés, ahogy lehet (Fotó: Europress/AFP: Manjunath Kiran)