Közhely, de az internetes kapcsolattartás során elvesző nem szóbeli megnyilvánulásokat az emojinak nevezett billentyűkombinációk igyekeznek pótolni, érzelemkifejezést adva a gépi jeleknek. A sárga, kör alakú alapon megjelenő, különféle érzelmeket kifejező szemek és szájak már az 1960-as években megjelentek díszítésként, de a nyelvbe Scott E. Fahlman, a Carnegie Mellon Egyetem számítástechnikai professzora hozta el, mikor 1982-ben a közös üzenőfalra kiírta: „Ajánlom a következő karaktersort a viccelők számára: :-) Oldalról kell olvasni.”
Smiley-k változása
A karaktersorok 2011 óta az okostelefonos kommunikáció részei, folyamatosan bővülő képi készlettel. A jelek szaporodása 2015 után gyorsult fel, amikor az Oxford szótár a sírva nevető smiley-t választotta az év szavának, illetve olyan klasszikus műveknek készült képírási verziójuk, mint például az Alice Csodaországban. Nem telt bele fél évtized, és az internetes kommunikáció újabb mérföldkőhöz érkezett: az X, Y és Z generáció ma már mást ért a különféle jeleken.
A sírva nevető smiley például az egyik legnagyobb sértésnek számít a Z generáció és az alfák körében, akik számos emojit nem eredeti formájukban, hanem épp ellentétes információtartalommal használnak. (A sírva nevető smiley a közösségi médiában a fiatalok között az internetes bántalmazással kapcsolódik össze, a csorgó könnyekig való nevetést a legfiatalabbak számára a halálfej jelenti.)