Klisé, hogy Hollywood eredeti történetek híján franchise-okból él. A 2020-as években ezt fejelte meg a reklámmánia (üdv, Barbie, Gran Torino vagy a L’Oreal és a Pepsi jövőbeni projektjei), amely egyik posztergyereke a tévében Az igazság ára. Igaz, a Los Angeles-i nagymenő ügyvéd, Mickey Haller (Manuel Garcia-Rulfo) nem azért jár Lincolnnal és dolgozik a márka különféle típusainak hátsó ülésén, mert a Netflix jövedelmező szerződést kötött az autógyártó céggel, hanem mert Michael Connelly azonos című regényében így alkotta meg a főhőst – jóval a reklámcunami előtt.
Az viszont nagyon is 2020-as inkarnáció, hogy a Matthew McConaughey főszereplésével készült filmváltozatban még nem jelentőségteljes Lincoln helyett a sorozat legalább három autóval zsonglőrködik, amelyek szinte maguk is a történet szereplői. A Netflix mintha Los Angeles polgármesterével is reklámszerződést kötött volna, mivel a vágóképek ugyanolyan meseszerűnek mutatják az utolsó szegénynegyedet is, mint a jól kereső ügyvéd teraszáról látott a városi fényeket.
Megfelel a woke-nak Az igazság ára, de jól teszi
A Netflix woke-aktivizmusa Los Angelest illetően újdonságot szolgáltat. A legtöbb, az angyalok városában játszódó film ugyanis elsiklik afelett, hogy az elmúlt években Los Angeles lett a latino közösség egyik kedvenc bevándorlási központja, ezáltal a város sokszor áraszt inkább mexikói hangulatot, mint angolszászt. Az itt játszódó filmeket régóta éri kritika, hogy ezen aspektust figyelmen kívül hagyják, Az igazság ára viszont lubickol benne.
Mickey Haller latino származású, beszél spanyolul, rajong a mexikói konyháért és rendszeresen vannak latino ügyfelei. Garcia-Rulfónak kiválóan áll a dörzsölt ügyvéd szerepe, szürke vagy kék kasmír és gyapjú öltönyeit (amelyekről ordít, hogy a Savile Row-n tanult szabászok készítik, hiszen „az ügyvéd számára egy jó öltöny páncéllal ér fel”) az angol úriemberek minden eleganciájával viseli, a nézőket pedig ugyanúgy elvarázsolja, mint az esküdtszék tagjait.
Garcia-Rulfo úgy nyilatkozott, hogy a készítők kockázatot vállaltak alkalmazásával és mexikói örökségének felkarolásával, azonban a Netflix inkább csak megfelelt a 2020-as évek elvárásainak – igaz, ezúttal éppen a valóság bemutatásával, helyesen. Tény, hogy amikor a jogi sorozatok atyja, David E. Kelley 2018-ban előállt a széria ötletével, szó nem volt latino szálról. Az eredetileg a CBS-nek készült pilot a 2011-es filmhez sokkal hasonlóbb, ám Connelly regényfolyamának második kötetén alapuló tárgyalótermi drámát vázolt. Ehhez csatlakozott A férjem védelmében című sorozatot is gondozó Ted Humphrey, azonban a Covid miatt leálltak az előkészületek, a CBS pedig ejtette a projektet. Egyes hírek szerint voltak tárgyalások az Amazonnal is, amely Connelly másik regényfolyamából, a Mickey Haller bátyjáról, a nyomozó Harry Bosch-ról szóló Bosch című sorozatot készíti. Végül a Netflix 2021 januárjában adott zöld utat Az igazság árának, amely majdnem teljesen új szereplőgárdával forgott, illetve a szerzői jogok miatt kihagyták a szériából a regényekben mellékszereplő Harry Bosch karakterét.