– Hogyan választotta a mesterséges intelligenciát mint kutatási területet a hatvanas-hetvenes években?
– Bryan Adams nyomán mondhatnám, hogy a Summer of ’69 [1969 nyara – Bryan Adams slágere] miatt. 17 éves voltam a holdra szálláskor. Előtte fogalmam sem volt, mit akarok csinálni az egyetemen azon túl, hogy valamilyen műszaki irányt választanék. A holdra szállás megváltoztatta az életem, csak ültem a tévé előtt, és azt gondoltam, ez csodálatos. Szeptemberben bementem az iskolába, megkérdeztem a matematika- és fizikatanáromat, hogyan volt ez lehetséges. Azt válaszolta „elektromosság”. Így választottam az elektromérnök szakot Észak-Spanyolország egyik egyetemén, ahonnan ösztöndíjjal kerültem később a Toulouse-i Egyetemre. Ott fizikából, a Barcelonai Műszaki Egyetemen informatikából doktoráltam, de Toulouse-ban találkoztam először a robotikával és a mesterséges intelligenciával. Szenzorokkal rendelkező ujjakat fejlesztettünk. Ezt vittem tovább a Berkeley-re is, speciális algoritmust használva.
– Érhetőbbek vagy éppen nehezebbek voltak az akkori algoritmusok?
– A XXI. századi technológia természetesen sokkal fejlettebb, sokkal inkább projektre szabható programnyelvek léteznek, illetve a szenzorok is messze érzékenyebbek, mint a hetvenes években.
A PhD-m írása során egyetlen programnyelv állt rendelkezésre, ám ez nem okozott problémát, mivel a mesterséges intelligencia alapvetően statisztikai mintafelismerésről szól. Ma a ChatGPT-hez hasonló nyelvi modellek ugyanazt a statisztikát és idővonalat használják, mint akkor én.
– Ezek szerint volt idő, hogy Európa előrébb járt a mesterséges intelligencia kutatásában, mint az Egyesült Államok? Miért változott meg a helyzet?
– A mesterséges intelligencia területe igen tág, és a kutatás jó része nem akadémiai berkekben folyik, hanem az óriás techcégeknél. A Microsoft, az Open AI, a Google, a Meta valóban sokat tesz le az asztalra például a nyelvi modellek fejlesztésében, ugyanakkor bizonyos szegmensekben Európának sincs oka szégyenkezni. Ilyen az úgynevezett motivációs rendszerek kutatása: hogyan oldjunk meg egy problémát különféle szoftveres ágensekkel dolgozva. Emberi gondolkodást szeretnék, de sokszor egy ember nem tud ilyen komplex feladatot megoldani, tehát rendszerszintű együttműködésre van szükség. Ennek kutatásában az európai egyetemek remekül állnak, kiváló matematikai és elméleti megközelítéseink vannak. Alapvetően különbözik az európai gondolkozás az amerikaitól, mivel nálunk lassabb a cégalapítási és fejlődési ciklus, nincs benne az esetleges bukás a kultúrában, a gyengébb üzleti dinamika viszont jobb kutatási körülményeket teremt az elvont kérdésekhez.