Ha pusztán a közös történelmünket nézzük, elvileg minden feltétel adott lenne a rossz magyar–szerb viszonyhoz. Kölcsönösen felemlegetett, a szerbek részéről a régi Magyarországgal, nemzettársaink részéről pedig a Trianon utáni, az idők során különböző országneveket viselő déli szomszédunkkal kapcsolatos nemzetiségi sérelmek, majd ellentétes oldalon megvívott világháborúk szolgáltattak ehhez alapot. Később, a 1990-es évek délszláv háborúiban hazánk a szerbek ellenségeinek, a horvátoknak szállított fegyvert, Jugoszlávia 1999-es NATO-bombázásába pedig új szövetségesként, botcsinálta módon keveredett mindössze tizenkét nappal azután, hogy a szervezet tagja lett. Mit várhattunk volna mára mindezek fényében attól a Szerbiától, amelynek elnökének felmenőit egykor a horvát usztasák űzték el szülőföldjükről, ő maga pedig a hírhedt csetnikvajda, Vojiszlav Seselj köpönyegéből bújt elő?
Ehhez képest Alekszandar Vucsics elnöksége alatt a magyar–szerb viszony példátlanul jól alakult az elmúlt több mint hat évben. Mégpedig egész szomszédságpolitikánkat tekintve is. A szerbiai kapcsolat az utóbbi években mentes volt az olyasfajta súrlódásoktól, amelyektől hazánk Bukaresthez, Pozsonyhoz, Zágrábhoz fűződő viszonya viszont nem, a háborús pszichózisa miatt jelenleg beszámíthatatlan Ukrajnáról nem is beszélve. Most, hogy Vucsics Szerb Haladó Pártjának múlt vasárnapi választási győzelme a Vajdasági Magyar Szövetség szép eredményével párosult, utóbbi vezetése reményét fejezte ki, hogy folytathatják a jó együttműködést. Ennek kialakításában oroszlánrészt vállalt Pásztor István, a délvidéki magyarok októberben elhunyt vezetője, akinek temetésén mindkét ország a legmagasabb szinten képviseltette magát.
Mindehhez azonban rengeteg előzetes munkára volt szükség, amelynek mostanra ért be a gyümölcse.
Valójában már Vucsics elnöksége előtt megkezdődött az a kiengesztelődési folyamat, a kölcsönösen súlyos történelmi sérelmeknek ha nem is az elfeledése, de a velük való, önvizsgálatot is megkövetelő számvetés, amely Áder János és Tomiszlav Nikolics államfők 2013. júniusi közös csúrogi főhajtásában érte el a csúcspontját. Ennek a gesztusnak a Kárpát-medencében minden túlzás nélkül volt akkora jelentősége, mint Európa egészét tekintve Konrad Adenauer német kancellár és Charles de Gaulle francia elnök kézfogásának tizenhárom évvel a második világháború vége után.