Megdöbbenést kelt, hogy Rákosi Jenő, az általa alapított Budapesti Hírlap legendás főszerkesztője távozik az év elejétől a laptól. A hírt maga az érintett közli rövid írásban a január 6-i számban. Addigi helyettese, Csajthay Ferenc is méltatja a távozó lapvezér érdemeit, ám sok a kérdőjel. Az Est január 6-án aztán előáll a számkivetés háttérben meghúzódó indokaival, mivel
talán még az utolsó óra után is sikerül elhárítani azt a morális katasztrófát, hogy a magyar újságírás fejedelme úgy távozzon az általa alapított Budapesti Hírlaptól, mint egy szabályszerű végelbánás alá vett Lear király.
Utalnak rá, hogy a lap fölött álló bizottság van az események mögött, ám szerintük Rákosi Jenő sorsa közügy. „Senkit sem érdekel az úgynevezett »háborús felelősség« kérdése, egészen másodrendű, hogy miképp kezdődött, itt csak az a fontos, hogy nem végződhetik úgy, hogy a magyar közélet elveszítse Rákosi Jenőt, akiben óriási magyar integritás él.” Szerintük a főszerkesztő
az utóbbi időben nem volt túlságosan elragadtatva a Budapesti Hírlaptól és félt, hogy a napilapoknak hallatlanul felpezsdült versenyében lemarad a lap, mely valamikor maga volt a közvélemény. Rákosi nem akarta megérni, hogy az ő életében bukjon meg a Budapesti Hírlap és ezért december közepén arra kérte a lap végrehajtó bizottságát, hogy engedje át neki a lap felelős szerkesztését.
Megtagadják azonban ezt arra hivatkozva, hogy „már túl öreg, nem akarják egy ilyen munkakör terhét a vállára nyomni”. Az Est úgy látja: ez az argumentáció elhibázott, s felidézik a történteket. Az év elején Rákosi végül elfogadta, hogy fia, Rákosi Gyula legyen a felelős szerkesztő, ám a Beöthy László vezette szindikátus ezt a megoldást is elveti, s arra kéri a 83 éves írót, maradjon posztján, de fogadja el Lándor Tivadart felelős szerkesztőnek. Rákosi Jenő kijelenti: Lándort érdemes régi újságírónak tartja, ám nem tud vele együttműködni. Beöthy tudomásul veszi a főszerkesztő lemondását és kinevezi Lándort. Az Est konklúziója: „nem Rákosi Jenő csillaga hull le ezzel, hiszen az a lap talán jobban összeforrt Rákosi nevével és dicsőségével, mint a reformkorszak Pesti Hírlapja Kossuth Lajoséval.”