Mostoha elitek
A 2020-as tokiói olimpia vízilabdatornáján 12 férfi- és 10 női csapat vesz részt. A házigazda automatikus szereplő. A férfiaknál a japánok mellett a világligagyőztes Szerbia, a két vb-döntős – Olaszország és Spanyolország –, valamint az óceániai zónából Ausztrália már ott van, ez öt válogatott. A maradék helyekre a pánamerikai, az ázsiai és az Európa-bajnokság győztese jut ki, plusz még az április elején esedékes világselejtezőről négy együttes. Afrika valószínűleg ezúttal sem veszi igénybe a neki járó egy helyet. A hölgyeknél Japán mellett a világligaelső Egyesült Államok, az amerikaiak utáni vb-ezüstérmes Spanyolország és Óceániából Ausztrália már olimpiai résztvevő, hozzájuk jön még a pánamerikai, az ázsiai és az Európa-bajnok, továbbá hárman a világselejtezőből. A két magyar válogatott kijutása úgyszólván biztosra vehető.
A férfiaknál nyolc komoly csapat van a világon – a magyar, a szerb, a horvát, a montenegrói, az olasz, a spanyol, a görög és az ausztrál –, ezekből a szerb, az olasz, a spanyol és az ausztrál már Tokióban van, nekünk a januári, budapesti Eb-n a horvátokat, Montenegrót és Görögországot kell megelőzni, de ha ez nem sikerül, akkor a világselejtezőről tovább kell jutnia Märcz Tamás együttesének. Bíró Attila női válogatottja sincs nagy bajban. Aki számít, az az USA, Spanyolország, Olaszország, Görögország, Oroszország, Hollandia, Ausztrália és mi, magyarok. Az amerikaiak, a spanyolok és az ausztrálok már olimpiai résztvevők, januárban Budapesten az olaszokat, a görögöket, a hollandokat és az oroszokat kell magunk mögé utasítani, de ha ez nem menne, akkor még ott a világselejtező, három hellyel. Kemény Dénes jó eredménynek tartja a két negyedik helyet a kvangdzsui világbajnokságon, de rámutat az elitképzés gondjaira is:
– Nagyszerű siker az első ízben megrendezett U15-ös Eb minapi megnyerése a férfiaknál, ez jelzi, hogy nincs gond az utánpótlással. A probléma az, hogy a tao révén a sportágba áramló pénzek egyfelől hazánkba vonzották a világklasszis és kevésbé világklasszis pólósokat, akik elveszik a helyet a tehetséges magyar fiataloktól. Ezt közelről érzékelem, hiszen Kristóf fiam lett az U20-as válogatott szövetségi kapitánya, és keserűen tapasztalja, hogy legjobb játékosai nem jutnak szóhoz az élcsapatokban, igazából az ob I alsó régiójában szereplő együttesekben kapnak csak játéklehetőséget az ifjúsági és junior korú pólósok. A másik gond a taóval, hogy az így befolyó pénzeknek tulajdoníthatóan egészségtelenül megnőtt a gyerekpólósok száma. Ha csak a taopénzek lehívása érdekében papíron tüntetik fel őket, akkor nincs baj, de ha valóban le is mennek ezek a gyerekek az uszodába, akkor ellehetetlenül a velük való foglalkozás. Valaha tíz játékosra jutott egy edző, manapság jó, ha ötvenre jut. Az elitképzés ilyen körülmények között megoldhatatlan.