Az erdőből a nappaliba: Út az egészséghez program

A járványhelyzet okozta kényszerű izoláció miatt nincs mód csoportos vezetett túrákra az erdei túraösvényeken, ezért saját Facebook-oldalt indított az Út az egészséghez program. A betegségmegelőzésre és a kórházon kívüli rehabilitációra fókuszáló kezdeményezés most otthon végezhető speciális gyakorlatokkal, illetve az egészségvédelmet támogató hiteles információkkal látja el a gyógyulásra, egészségük megőrzésére vágyókat.

Szilágyi Anna
2020. 05. 06. 12:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csak az Európai Unió tagállamaiban évi 1,9 millió áldozatot követelnek a szív- és érrendszeri betegségek, amelyek – a cukorbetegséggel, a kóros elhízással és ezek következményeivel karöltve – a magyarországi halálozások több mint ötven százalékáért felelősek. A Budapesti Szent Ferenc Kórház e betegcsoportok speciális igényeire reagálva indította el 2015-ben rehabilitációs és prevenciós programját. Az Út az egészséghez program részeként az ország különböző pontjain – eddig a Hárshegyen, Újpesten, a Normafán, a Miskolc melletti Csanyikvölgyben, valamint Veresegyházon – alakítottak ki túraösvényeket.

A túraösvények és az ott végezhető aktivitás ideális megoldást jelent a kardiológiai beavatkozáson átesett emberek gyógyszeres terápiát kiegészítő fizikai rehabilitációjához. A sétaútvonalon elhelyezett táblák és a túralapok segítségével elsajátítható néhány alapvető egészségügyi mutató és mérési módszer, mint a helyes pulzusmérés és az ideális tréningzóna kiszámítása, amelyek segítségével egyéni állapotfelmérésre is lehetőség nyílik. A program szerves része, hogy a túra során mért egészségügyi adatokat kiértékelik, eltérés esetén pedig további kivizsgálásokat javasolnak.

– A túraösvények látogatói között sokakra jellemző a súlyfelesleg, náluk pedig gyakran merül fel olyan enyhébb, műtét nélkül kezelhető probléma, mint a magas vérnyomás vagy az emelkedett koleszterinszint – mondta el a program ötletgazdája, Toldy-Schedel Emil, a Budapesti Szent Ferenc Kórház főigazgatója.

Az Európában is egyedülállónak számító program olyan embereknek is nagyszerű választás, akik egészségük megőrzése érdekében keresik fel az erdei túraútvonalakat. – A járványhelyzethez alkalmazkodva a kórház vezetésével közösen úgy szeretnénk a digitális közösségi térbe terelni a programot, hogy az továbbra is be tudja tölteni vállalt szerepét és értékes megoldást kínáljon a különböző egészségügyi igényekre. Amint lehet, természetesen tervezzük a visszatérést az erdei sétákhoz, a közösségi csatorna viszont nagyszerű kiegészítőként kísérheti majd a programot a jövőben is. Számunkra a kényszerű helyzet tulajdonképpen a fejlődés lehetőségét is adta – mondta el Asztalos Andrea, a túraösvény-hálózat létrehozásában szakmai partnerként részt vevő Sanofi kommunikációs igazgatója.

A közösségi oldalon gyógytornászok által kidolgozott és bemutatott, otthon is végezhető tornagyakorlatokat, illetve hiteles és hasznos információkat, tanácsokat osztanak meg azokkal, akiknek a rehabilitációhoz van szükségük a rendszeres, speciális mozgásra, életmódra. Az Út az egészséghez néven elérhető Facebook-oldal a szív- és érrendszeri betegségekkel, magas vérnyomással vagy cukorbetegséggel élőket is aktivitásra sarkallja, de gyakorlatilag bárki csatlakozhat a közösséghez, aki szeretne tenni egészsége megőrzéséért.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.