Fellőtték a SpaceX űrhajóját két asztronautával a fedélzetén

Helyi idő szerint szombat délután sikeresen felbocsátották Floridából a SpaceX űrhajóját két asztronautával a fedélzetén.

Forrás: MTI2020. 05. 30. 22:14
Cape Canaveral, 2020. május 30. A SpaceX Crew Dragon személyszállító ûrhajó és a Falcon 9-es hordozórakéta a Cape Canaveral-i Kennedy Ûrközpont kilövõállásán 2020. május 30-án. Ezen a napon indul útnak az ûrhajó fedélzetén két amerikai ûrhajós a Föld körül keringõ Nemzetközi Ûrállomásra. Csaknem tíz év múltán most elõször szállít amerikai ûrhajó amerikai asztronautákat a világûrbe, és ehhez a NASA elõször veszi igénybe egy magánvállalat ûrjármûvét. MTI/AP/David J. Phillip Fotó: David J. Phillip
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kilenc év után először indultak a Nemzetközi Űrállomásra űrhajósok az Amerikai Egyesült Államokból. A Crew Dragon nevű űrhajón Robert Behnken és Douglas Hurley veterán asztronauták foglalnak helyet; előbbi 49, utóbbi pedig már 53 éves.

Az amerikai űrkutatási és űrhajózási hivatal (NASA) ezúttal nem önerőből, hanem Elon Musk milliárdos SpaceX nevű magánvállalatával együttműködve bocsátotta fel az űrhajót. Ez az első alkalom az amerikai űrhajózás történetében, hogy a NASA magáncéggel együttműködve indít űrexpedíciót.

Az indításnál jelen volt Donald Trump amerikai elnök és Elon Musk, a SpaceX dél-afrikai születésű elnök-vezérigazgatója.

„Ez hihetetlen” – mondta a fellövés utáni pillanatokban Trump, hozzátéve, hogy „ez még csak a kezdet”.

A SpaceX űrhajó és a Falcon 9-es hordozórakéta a floridai Cape Canaveral-i Kennedy Űrközpont kilövőállásán
Fotó: MTI/AP/David J. Phillip

A kilövéssel már szerdán megpróbálkoztak a floridai űrközpontban. Akkor azonban a viharos időjárás miatt alig húsz perccel a start előtt elhalasztották az indítást. A NASA szombat reggel hozta meg a döntést a szombati felbocsátásról, amely a rossz időjárás miatt még délben is kétséges volt.

A start rendben zajlott: a fellövés után a Falcon rakéta első fokozata levált, és megindult vissza a Föld felé. A rakéta Föld körüli pályára állt, és óránként több mint 27 ezer kilométeres sebességgel tart a Nemzetközi Űrállomás felé. A dokkolás a start után 19 órával várható.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.