Szakértők szerint kizárt, hogy eredeti a Frida Kahlo 65 éve eltűnt festményeként árult alkotás

A szakértők szerint kizárt, hogy eredeti az az alkotás, amelyet Frida Kahlo mexikói festőművész 65 évvel ezelőtt eltűnt festményeként kínál eladásra egy spanyol műkereskedő több mint 40 millió euróért (14 milliárd forintért).

Forrás: MTI2020. 07. 01. 13:06
null
Képünk illusztráció Fotó: MTI - Balogh Zoltán
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A La mesa herida (A sérült asztal) című alkotást 1940-ben mutatták be egy mexikóvárosi szürrealista tárlaton. A képen maga Kahlo is látható egy hosszú asztalnál ülve, mások társaságában. A faasztalból vér folyik, ami feltehetőleg a művész gyötrődését jelképezi amiatt, hogy épp véget ért a házassága Diego Riverával.

Kahlo a Szovjetuniónak ajándékozta a festményt 1945-ben egy moszkvai múzeum tervezett mexikói terme számára, ám az alkotást végül nem állították ki, a mexikói művek egy pincébe kerültek. Az 1,2 méterszer 2,4 méteres alkotást Kahlo halála után egy évvel Varsóban állították ki, ám utána nyoma veszett. Nem tudni, hogy visszavitték-e Moszkvába, elpusztították vagy valakinek sikerült megszereznie.

Cristian Lopez spanyol műkereskedő szerint a festmény ma egy londoni raktárban várja, hogy valaki több mint negyvenmillió eurót fizessen érte.

A The Associated Press hírügynökség által megkérdezett szakértők szerint azonban az eladásra kínált alkotás – a közzétett fényképek alapján – nem több egy másolatnál.

Képünk illusztráció
Fotó: MTI – Balogh Zoltán

Helga Prignitz-Poda művészettörténész, aki hosszú ideje eredménytelenül keresi a festményt, elmondta, hogy az eladásra kínált mű több ponton is egyértelműen különbözik az eredeti alkotásról készült fényképektől, ugyanakkor hasonlóságokat mutat a szóban forgó fotók alapján készült pontatlan replikákkal. A szakember szerint továbbá Kahlo fára festette a képet és nem vászonra. Az eladásra kínált alkotást pedig a leírás szerint vászonra festették.

Lopez, aki a festmény névtelenségbe burkolódzó tulajdonosát képviseli, kitart a kép eredetisége mellett, mondván, hogy azt több szakértő is megerősítette, noha nem volt hajlandó megnevezni őket.

Susana Pliego művészettörténész szerint a hamis Kahlo-festmények nagy problémát jelentenek, mivel a műtárgypiac még több alkotásra szomjazik egy olyan művésztől, aki mindössze nagyjából kétszáz festményt készített 1954-ben bekövetkezett halála előtt.

Hans-Jergen Gehrke német műgyűjtő, egy Kahlónak szentelt német múzeum vezetője szerint „valószínűtlen, sőt egyenesen nevetséges”, hogy egy ismeretlen 22 éves üzletember, egy spanyol honlap üzemeltetője őrizné az eltűnt Kahlo-festményt. „Több ezer Frida Kahlo-hamisítvány létezik. Valószínűleg ő az a művész, aki többet fest halála után, mint életében” – jegyezte meg Gehrke.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.