Az űrből adja le a szavazatát a NASA asztronautája, Kate Rubins

Az amerikaiak nemcsak a Föld bármely pontjáról szavazhatnak, hanem az egész naprendszerből.

Forrás: MW2020. 10. 29. 20:41
A Nemzetközi Űrállomáson jól teljesített a különös élőlény Forrás: NASA
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az amerikaiak nem csak a Föld bármely pontjáról szavazhatnak, hanem az egész naprendszerből, az űrből is. Ami a gyakorlatban egyelőre még a Nemzetközi Űrállomást jelenti.

A NASA űrhajósa, Kate Rubins a Nemzetközi Űrállomás „szavazófülkéjében” fog szavazni. Rubins 2016-ban már egyszer voksolt a világűrből.

Az űrben szavazni 1997 óta lehet, mikor törvényre emelték a lehetőséget. Azóta már a NASA számos űrhajósa a Föld körüli pályájáról gyakorolja a polgári kötelességét.

Az amerikaiak a világ minden tájáról gyakorolják szavazati jogukat, így a novemberi elnökválasztáson néhány „szavazólap” a Nemzetközi Űrállomás fedélzetén élő és dolgozó NASA űrhajósoknak is jut.

Hogyan szavaznak az űrből?

A szavazás hasonlóképpen zajlik, mint más az Államok területétől távol tartózkodó személyek esetében. Mivel az asztronauták kiképzésre Houstonba költöznek, a legtöbben a texasi lakosként szavaznak, de módjukban áll eredeti címüknek megfelelő államból is voksolni. Először digitális próbapéldányt küldenek, majd tesztelik, hogy képesek-e az állomáson kitölteni és visszaküldeni a hivatalnak. Sikeres teszt után kapják a biztonságos, védett elektronikus szavazólapot.

A leadott voks e-mailben megy el, s csak az illetékes jegyző rendelkezik megfelelő jelszóval, hogy „felnyithassa”.

A tervek szerint a NASA 2024-ben küld űrhajósokat a Marsra: a szavazati jogukkal a jövendő telepesei is élhetnek majd, függetlenül attól, hogy a naprendszer melyik részén tartózkodnak.

Hétmilliárd forintot érő vécé a világűrben

Évtizedek után először küldenek fel egy új, 23 millió dolláros (7 milliárd forintos), titánból készült vécét a Nemzetközi Űrállomásra. A csomag eredetileg csütörtökön indult volna útnak a virginiai Wallops-szigetről, de a fellövését az utolsó pillanatban péntek éjszakára halasztották.

Orosz illemhelyeket vált fel a titánvécé

A 45 kilogramm súlyú, 71 centiméter magas új vécé – hivatalos nevén Univerzális Hulladékgazdálkodási Rendszer – feleakkora, mint az űrállomás jelenleg használt eredeti két toalettje, amelyet még az oroszok építettek be.

A vécét úgy tervezték, hogy illeszkedjen a NASA Orion kapszulájába is, amely néhány éven belül asztronautákat szállít majd a Holdra.

Ha beválik, elkezdődhet a gyártása is.Mivel a SpaceX már képes űrhajósokat vinni az űrállomásra, és egy éven belül már a Boeing is felküldi az első legénységet az űrbe, több űrvécére lesz szükség.

Most már a női asztronautákra is gondoltak

Az űrállomás régi vécéit inkább férfiak igényeire szabták. A NASA azonban a női űrhajósok kényelme érdekében kicsit megdöntötte az ülőke peremét és meg is magasította.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.