Arcfelismerő technológiával tanulmányoznának egy majomfajt

A jelenleg még csak kísérleti fázisban lévő technológia nagyjából 200 példány azonosítására képes.

Forrás: MTI2021. 02. 22. 15:06
Arcfelismerő technológiát fejlesztenek egy kínai majomfaj tanulmányozásához Forrás: Flickr
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Arcfelismerő technológiát fejlesztenek a kutatók egy Kínában honos ritka majomfaj, az arany piszeorrú majom tanulmányozásának megkönnyítésére.

A hsziani Északnyugati Egyetem kutatóinak célja, hogy létrehozzák a Csinling-hegységben élő arany piszeorrú majmok egyedenkénti azonosítását lehetővé tevő adatbázist.

A jelenleg még csak kísérleti fázisban lévő technológia nagyjából 200 példány azonosítására képes.

„Hétszáz-nyolcszáz képet készítünk minden egyes majomról és az arcfelismerés jelenleg 94 százalékos hatékonysággal működik – mondta Csang Ho, a kutatócsoport egyik tagja.

Arcfelismerő technológiát fejlesztenek egy kínai majomfaj tanulmányozásához
Fotó: Flickr

Miután teljesen elkészült, a rendszert betelepítik a vadonban felállított infravörös kamerákba, és automatikusan észlelni fogja a majmokat, azonosítja őket és információkat gyűjt a viselkedésükről.

Az új technológia jelentősen meg fogja könnyíteni az arany piszeorrú majmok tanulmányozását, a kutatóknak ugyanis hagyományosan egy-két évbe telik mélyreható viselkedéselemzést végezni egy-egy kolóniában.

A Csinling-hegység nagyjából négyezer arany piszeorrú majomnak ad otthont. A tipikus falakó majom egész évben az erdőben él 1500-3300 méteres tengerszint feletti magasságban. Ritka szépségű bundáját sűrű, puha szőrzet alkotja. Feje búbja és farka sötét színű, testének többi része aranyvörös.

A farkasok csekély veszélyt jelentenek a haszonállatokra

Csekély veszélyt jelentenek a legelő haszonállatokra a farkasok, mivel természetes környezetükben inkább vadállatokkal táplálkoznak – derítették ki német kutatók.

Korábbi tanulmányok azt mutatták, hogy Közép-Ázsia belső térségeiben a farkasok étrendje főként haszonállatokból áll, ami egyre komolyabb konfliktusforrást jelent a nomád haszonállattenyésztők és a ragadozók, köztük a farkasok között.

A Mammalian Biology című folyóiratban közzétett tanulmányában a Göttingeni Egyetem és a görlitzi Senckenberg Múzeum kutatócsoportja a farkasok táplálkozási szokásainak járt utána. 137 farkasürüléket tanulmányoztak, amelyet 2008 és 2012 között gyűjtöttek terepmunkán Mongóliában.

Tovább...

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.