Az óceánok klímavédő szerepére hívták fel a figyelmet

Az óceánok klímavédő szerepére hívta fel a figyelmet a Meteorológiai Világszervezet (WMO) a meteorológia világnapja alkalmából.

Forrás: MTI2021. 03. 23. 10:50
Az óceánok klímavédő szerepére hívta fel a figyelmet a Meteorológiai Világszervezet Forrás: Pixabay
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Az óceánok a Föld termosztátjaként és szállítószalagjaként működnek” – közölte a genfi szervezet. Elnyelik a kibocsátott, klímakárosító szén-dioxidot és a napsugarakat, eloszlatják a bolygón a meleget és a vízpárát, áramlataikkal befolyásolják a világ időjárását és klímáját.

A klímaváltozásnak azonban messzire nyúló hatásai vannak a tengerekre is.

Az óceánok az elmúlt 40 évben 20-30 százalékban elnyelték az emberi tevékenység okozta, klímakárosító szén-dioxid-kibocsátást a WMO adatai szerint. Ez a vizek elsavasodásához vezetett, ami veszélyezteti az ottani ökoszisztémákat, ezzel a halászatból élő embereket is.

Az óceánok a szén-dioxid-kibocsátással járó fölösleges hő 90 százalékát is felveszik, ami miatt még nagyobb hőmérséklet-emelkedés veszélye fenyegeti a vizeket.

Elnyelik a kibocsátott, klímakárosító szén-dioxidot és a napsugarakat
Fotó: Pixabay

Az óceánok melegedése hozzájárulhat az Antanti-térség pusztító hurrikánjainak, az Indiai-óceán és a Csendes-óceán déli része erős ciklonjainak kialakulásához.

„Az óceánok rekordszintre melegedtek fel, a víz savasodása akadálytalanul folytatódik. A következmények évszázadokon át érezhetőek lesznek, az óceánok ugyanis hosszútávú emlékezettel rendelkeznek” – mondta Petteri Taalas, a WMO főtitkára.

A meteorológia világnapja március 23., ezen a napon lépett életbe 1940-ben a WMO-t megalapító egyezmény. A Meteorológiai Világszervezet a világ minden meteorológiai és hidrológiai szolgálatát támogatja, melyek a klímára és az időjárásra vonatkozó előrejelzéseikkel több milliárd ember életét segítik.

Az elmúlt években szeszélyesebbé vált a március közepe utáni időjárás

Az elmúlt években március közepét követően a szeszélyesebb időjárási viszonyok voltak a jellemzőek – írta Kis Anna meteorológus csütörtöki, Sándor-napon közzétett, „Már nem Sándor, József és Benedek hozzák a meleget” című cikkében.

A Másfélfok – Éghajlatváltozás közérthetően oldalon a meteorológus ismerteti: természetes folyamat, hogy a Sándor, József és Benedek névnapok környékén melegszik az idő, hiszen ekkorra tehető a tavaszi napéjegyenlőség, azaz a csillagászati tavasz kezdete. A korábbi évtizedekben még 80-100 százalékos biztonsággal igaz népi bölcsesség, az ezredforduló óta viszont már jóval kisebb, 50-70 százalékos arányban vált be.

Tovább...

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.