Megtalálták a Nagy-Britanniában becsapódott meteorit darabjait

Összesen mintegy 300-400 grammnyi meteorittörmeléket gyűjtöttek be a szakemberek.

Forrás: MTI2021. 03. 09. 16:44
null
Megtalálták a Nagy-Britanniában hatalmas fényjelenség kíséretében az elmúlt héten becsapódott meteorit darabjait Forrás: Pixabay
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megtalálták a Nagy-Britanniában hatalmas fényjelenség kíséretében az elmúlt héten becsapódott meteorit darabjait: a gloucestershire-i Winchcombe egyik lakója az autóbejáróján bukkant a kupacnyi elszenesedett kőzetre.

Később mások is jelentkeztek hasonló leletekkel, összesen mintegy 300-400 grammnyi meteorittörmeléket gyűjtöttek be a szakemberek.

A darabok aprók, üveggolyó méretűek és úgy néznek ki, mint összetöredezett grillbrikettek. „A leggyönyörűbbek, amit valaha láttam” – mondta a BBC Newsnak Monica Grady, az Open University kutatója.

Harminc éve ez az első eset a szigetországban, hogy meteoritokat találnak. Ráadásul a megtalált leletek a ritka szenes kondritok közé tartoznak, ezek „Naprendszerünk építőelemei” – mondta Ashley King, a londoni Természettudományi Múzeum munkatársa.

A világon talált mintegy 65 ezer meteoritból csupán nagyjából 1200 esetében észlelték a légkörbe érkezést is, és közülük csupán nagyjából 50 tartozik a szenes kondritok közé.

Megtalálták a Nagy-Britanniában hatalmas fényjelenség kíséretében az elmúlt héten becsapódott meteorit darabjait
Fotó: Pixabay

A meteor február 28-án hatolt be a Föld légkörébe Nagy-Britannia felett, a fényes jelenséget Izlandon és Hollandiában is észlelték a brit Fireball Alliance (Tűzgömb Szövetség) tudományos egyesület közlése szerint.

A különösen fényes meteorokat tűzgömbnek nevezik. Ezek általában olyan kőzetek, melyek nagy sebességgel száguldanak át a világűrön. A Föld légkörébe lépve ellenállásba ütköznek és lefékeződnek, az így keletkező hő és forróság miatt válik láthatóvá a jelenség az éjszakai égbolton.

Videofelvételek szerint a kőzet óránként 48 ezer kilométeres sebességgel haladt. A felvételek azt is lehetővé tették, hogy rekonstruálják a meteor Nap körüli eredeti röppályáját: az objektum a Mars és a Jupiter között haladhatott.

A borítókép illusztráció

Egy újonnan felfedezett bolygó segítheti a Földön kívüli élet kutatását

Egy olyan, csillaga körül keringő planétára bukkantak a Naprendszer viszonylagos közelségében, amely remek terepet nyújt a Földhöz hasonlatos kőzetbolygók légkörének tanulmányozásához. A bolygó felfedezése segítheti a Földön kívüli élet utáni kutatást.

Tovább...

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.