Furcsa robbanást észleltek az űrben, a kutatók sem értik, mi történt

Minden eddiginél részletesebben figyeltek meg gamma-kitörést a csillagászok. Az eredmények elemzése során egy egészen váratlan dologra bukkantak – olvasható az Origo cikkében.

Forrás: ORIGO.HU2021. 06. 13. 10:21
null
Egy összeroskadó csillag által produkált gamma-kitörés (művészi illusztráció) Forrás: YOUTUBE (KÉPERNYŐKÉP)
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szakértők szerint ezek az óriási erejű robbanások akkor következnek be, amikor egy masszívabb – nagyjából 5-10 naptömegű – csillag megsemmisül, és fekete lyukká válik. Gamma-kitörés észlelhető akkor is, ha rendkívül sűrű csillagmaradványok, úgynevezett neutroncsillagok ütköznek; ilyen esetekben szintén fekete lyukak jöhetnek létre.

2019-ben kutatók egy csoportja „mindössze„ 1 milliárd fényévre lévő gamma-kitörést rögzített. Ezek a kataklizmák általában sokkal messzebb szoktak bekövetkezni, így a megfigyelés mindenképpen rendkívülinek mondható.

„Szó szerint az első sorban ültünk, amikor a gamma-kitörés történt”

– írta a kiadott sajtóközleményben Andrew Taylor, a DESY intézet (Deutsches Elektronen SYnchrotron, magyarul Német Elektronszinkrotron) fizikusa, a Science magazinban megjelent tanulmány társszerzője.

„Több napon át tartó utánfénylést és példátlan energiájú gamma-sugarakat detektáltunk.”

A NASA két űrteleszkópja, a Fermi és a Swift 2019. augusztus 29-én rögzítette először a GRB 190829A névre keresztelt eseményt, amelynek forrása az Eridanus csillagképben volt. Az észleléskor a kutatók szinte azonnal öt földi gamma-teleszkópot (Nagy energiájú sztereoszkópikus rendszert, rövidítve HESS) is ráállítottak a robbanásra. A távcsövek három éjszakán keresztül, összesen 13 órán át tanulmányozták a kitörést.

Ez a viszonylag hosszú megfigyelés és közelség lehetővé tette, hogy a kutatók olyan nagy energiájú fotonokat is tanulmányozhassanak, amiket távolabbi kitörések esetében lehetetlen lenne észrevenni.

Egy összeroskadó csillag által produkált kitörés (művészi illusztráció)
Fotó: YOUTUBE (KÉPERNYŐKÉP)

Az elemzések során ugyanakkor a szakértők egy igen szokatlan dologra figyeltek fel:

a röntgensugarak mintázata és a nagyon nagy energiájú gamma-sugarak átfedést mutattak.

A tudósok nem számítottak erre, eddig azt hitték, a két sugárzástípust eltérő csillagászati jelenségek idézik elő.

A teljes cikket ITT olvashatja tovább.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.