Színpompás szárnyasok érkeztek a debreceni állatkertbe

Gyarapodott a debreceni állatkert egzotikus madárgyűjteménye: egy nőstény szürkenyakú koronásdaru érkezett a Nagyerdőbe.

Forrás: MTI2021. 07. 08. 21:47
Jászberény, 2010. szeptember 8. A Jászberényi Állat- és Növénykertben nász után, tojásköltés idején egy szürkenyakú koronásdaru (Balearica regulorum gibberic). A Budapesti Állatkertbõl érkezett pár, a jól kialakított élettérnek is köszönhetõen hamarosan fiókákkal gazdagodik. MTI Fotó: H. Szabó Sándor Fotó: H. Szabó Sándor Forrás: MTI/H. Szabó Sándor
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gyarapodott a debreceni állatkert egzotikus madárgyűjteménye: egy nőstény szürkenyakú koronásdaru érkezett a Nagyerdőbe a hollandiai Vogelpark Avifauna madárparkból, és egy hím skarlát íbisz a németországi Dortmund állatkertjéből – közölte az állatkert vezetője az MTI-vel csütörtökön.

Nagy Gergely Sándor tájékoztatása szerint a jövevények már birtokba vették új otthonukat: előbbi az Afrika-röpde szabadon bejárható külső voliere-t, utóbbi pedig a vörös pandák szomszédságában lévő társasröpdét, így a látogatók is megtekinthetik őket.

Egy szürkenyakú koronásdaru (Balearica regulorum gibberic).
Fotó: MTI/H. Szabó Sándor

Az intézmény immár mindkét fajból két-két egyednek ad otthont, de a tervek szerint tovább bővül majd az állomány, és a debreceni szaporulatra is számítanak a közeljövőben – magyarázta a szakember.

Hozzátette: az Ugandától és Kenyától Dél-Afrikáig elterülő mocsaras vidékeken őshonos szürkenyakú koronásdaru (Balearica regulorum) nevét jellegzetes, aranyszínű tollkoronájáról kapta, amely kecses alkatával, fehér szárnyfoltjával és hosszú nyaki dísztollaival együtt fenséges megjelenést kölcsönöz neki. Részben ennek köszönhetően Uganda nemzeti jelképeként tartják számon, és szerepel az ország címerében és zászlaján is.

A skarlát íbisz (Eudocimus ruber) Dél-Amerika trópusi partjainak környékén és a Karib-térségben fordul elő nagyobb, akár több ezer tagú kolóniákban. Érdekessége, hogy tollazata az elfogyasztott rákfélékben található karotinoidoknak köszönhetően nyeri el összetéveszthetetlen vörös színét nagyjából kétéves korára.

Élőhelyük elvesztése és vadászatuk miatt mindkét faj szerepel a Természetvédelmi Világszövetség Vörös Listáján, a szürkenyakú koronásdaru ráadásul veszélyeztetett besorolással – ismertette Nagy Gergely Sándor.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.