Évente két méterrel csökken az impozáns svéd hegycsúcs

A klímaváltozás következtében olvadó jég miatt a svédországi Kebnekaise-hegy a kilencvenes évek közepe óta több mint 20 métert veszített a magasságából, a hegy déli csúcsának magassága évente több mint két métert csökkent – állapították meg kutatók.

Forrás: ORIGO.HU2021. 08. 21. 14:44
Kebnekaise Forrás: Pixabay
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Kebnekaise déli csúcsa volt Svédország legmagasabb pontja, de miután a hegytetőn található gleccser egyharmada elolvadt, 2019-ben már a hegység északi csúcsa büszkélkedhet ezzel a titulussal. Az északi csúcson nincs jégtakaró – derül ki az Origó cikkéből.

A déli csúcs közben az elmúlt évben is két méterrel lett alacsonyabb a klímaváltozás okozta felmelegedés miatt

– ismertette a The Guardian cikke a Stockholmi Egyetem közleményét a héten.

Az egyetem adatai szerint augusztus 14-én a Kebnekaise déli csúcsa 2094,6 méter magasra nyúlt. Az 1940-es években elkezdett rendszeres mérések óta ez volt a legkisebb érték.

A kutatók elsősorban a levegő hőmérsékletének az emelkedésével, emellett a változó szélviszonyokkal magyarázzák a jelenséget, ugyanis ezek a tényezők befolyásolják, hogy hol halmozódik fel a hó télen.

A közlemény szerint a változások Svédország éghajlatának a régóta tartó felmelegedését tükrözik. Az egyetem emlékeztetett az ENSZ Éghajlatváltozási Kormányközi Testületének (IPCC) közelmúltban kiadott jelentésére, amely szerint a globális felmelegedés a gleccserek példátlan mértékű olvadását okozta.

A Kebnekaise 150 kilométerre északra húzódik az Északi-sarkkörtől. A kilencvenes évek közepén a déli csúcsa még 2118 méter magas volt.

A déli csúcs az 1880-ban megkezdett mérések óta birtokolta az ország legmagasabb pontjának címét, amely azonban 2019-ben első ízben átszállt a hegy északi csúcsára.

Ahogy arra a szakemberek emlékeztettek: emléktáblát emeltek Izlandon az első gleccsernek, amely a klímaváltozás miatt olvadt el az országban. Az Okjokull 2014-ben veszítette el gleccser státusát, azóta a visszahúzódó és olvadó jég már nem tudja betakarni a vulkán csúcsát, amelyen mintegy 700 évig hömpölygött.

(A borítóképen a Kebnekaise. Fotó forrása: Pixabay)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.