Az evolúcióelmélet atyja, Charles Darwin másfél évszázaddal ezelőtt felfedezte, hogy a nemek közötti, illetve a nemeken belüli versengés a természetes szelekció egyik fontos formája. E szexuális szelekciónak nevezett folyamatban az azonos nemű állatok azért versengenek egymással, hogy a legjobb vagy a legtöbb párhoz jussanak a másik nemből. A különnemű párok közötti versengés pedig leginkább arról szól, hogy melyik fél mennyi energiát fektessen az utódok felnevelésébe. A nemen belüli szexuális szelekció kiváló példája a túzokkakasok látványos tavaszi dürgése vagy a mostanság zajló szarvasbőgés, amikor a szarvasbikák elszánt párbajokat vívnak annak eldöntésére, hogy a következő nemzedék melyik bika génjeit hordozza.
Charles Darwin evolúciós elmélete és a valóság
A hímek és a nőstények ivarsejtjeinek méretbeli különbsége döntően meghatározza a nemi szerepeket – ezt az elméletet az evolúcióbiológiában Charles Darwin és Angus Bateman nevéhez kötik. Az ELKH Ökológiai Kutatóközpont (ÖK) és a Debreceni Egyetem (DE) munkatársai a Scientific Reportsban arról írtak, hogy ez az elmélet csak részben támasztható alá.

A hím pávák tánca hasonló célt szolgál, de ebben az esetben nem az agresszívebb példány lesz a győztes, hanem az, amelyiknek díszesebb a tollazata, mivel a nőstények a díszesebb hímet választják. A szexuális szelekció célja mindig a legjobb minőségű és legtöbb utód létrehozása – a lehető legkisebb energiabefektetéssel. A szülők igyekeznek megúszni utódaik gondozását, ami sokszor ahhoz vezet, hogy jellemzően a hím (de egyes fajokban a nőstény) egyáltalán nem gondozza az utódokat.
Angus Bateman angol genetikus Darwin elméletére támaszkodva a múlt század közepén alkotta meg a később kettejükről elnevezett elvet.
Eszerint az ivarsejtek méretkülönbsége – a hímivarsejtek sokkal kisebbek, mint a petesejt – alapvetően meghatározza a hímekre és a nőstényekre ható szexuális szelekciót.
Mivel a nőstények sok energiát fektetnek a nagy petesejtek létrehozásába, sokkal fontosabb számukra, hogy az utód sikeres legyen, míg a hímek inkább a jobb nőstényekért küzdenek, de az utód gondozásába kevés energiát fektetnek. Ha az elmélet igaz, abból az következik, hogy minél jobban különböznek egymástól méretben a hím- és a női ivarsejtek, annál nagyobb lesz a különbség a nemek között. A magyar kutatók arra kerestek választ, hogy ez a rendkívül elegáns és logikus elmélet, amely egyetlen evolúcióbiológiai tankönyvből sem hiányozhat már évtizedek óta, vajon alátámasztható-e az állatfajokkal kapcsolatos valós adatokkal. – A legkülönfélébb rendszertani csoportokba tartozó 64 állatfajtól – rovarok, halak, madarak, emlősök – származó adatokat elemeztünk. Arra a következtetésre jutottunk, hogy az elmélet a valós adatokkal csak részben támasztható alá – tájékoztatott Székely Tamás, a brit Bath Egyetem professzora, aki a kutatást irányította.
Egyedül a szülői gondoskodás mértéke és a szexuális szelekció erőssége között találtunk kapcsolatot, tehát minél inkább jellemző egy fajra, hogy a nőstények gondozzák az utódokat, annál erősebb a hímek között a versengés a nőstényekért és fordítva
– olvasható az ELKH közleményében Mokos Judit doktorandusz gondolata. A hazai szakemberek nem találtak összefüggést a szexuális szelekció erőssége és a nemek testi különbözősége, vagyis a szexuális dimorfizmus között sem. Pedig a biológusok jelentős része azt is tényként kezeli, hogy minél jobban különbözik egymástól egy faj hímje és nősténye, annál erősebben versengenek a hímek egymással.
A következő lépésben a kutatók megpróbálják a Darwin–Bateman-elméletet emberi társadalmakban tesztelni és felderíteni, hogy a modern családokban a férfiak és a nők szerepét befolyásolják-e az evolúciós folyamatok, vagy pedig kulturálisan szabályozott jelenségről van-e szó.
– Alapvetően az érdekel bennünket, hogy változott-e a férfiaknak és a nőknek a családon belül betöltött szerepe. Úgy tűnik, hogy a modern társadalmakban a feladatok kiegyenlítődnek, hiszen mindkét fél dolgozik, együtt nevelik a gyerekeket. A korábbi nemi egyenlőtlenség eltűnőben van
– mondta el Székely Tamás, aki a Debreceni Egyetemen irányít egy Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal Élvonal programja által támogatott kutatócsoportot a nemi szerepek felderítésére.
Borítókép: Getty Images
A téma legfrissebb hírei
Tovább az összes cikkhez
Jó esély van rá, hogy kiderüljön, ki volt valójában Hasfelmetsző Jack
Az egyik áldozat rokona mindent elkövet, hogy pontot tehessen az ügy végére.

Látványos égi jelenségnek lehetünk a tanúi, a Lyridák ritka csodát hoz a szürke hétköznapokba
Óránként 10-12 hullócsillagot is láthatunk.

Így védekezzen a hangyák ellen a konyhában
Aprók, de annál bosszantóbbak – a hangyák egy szempillantás alatt ellepik a konyhát, ha nem vagyunk résen.

Kiderült a fekete bors titka, mutatjuk a meglepő felfedezést!
Ha figyelmet fordítunk arra, hogy mit eszünk, sok betegség kialakulását megelőzhetjük.
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en

Több nevelt gyerekét is megerőszakolta egy Veszprém vármegyei férfi

A vonatból lökhették ki a halálra gázolt magyar olimpiai bajnokot

Ha a 80-as években születtél, ez a galéria neked szól – Gyerekkorunk kedvencei, amiket ma már senki sem ismer

Rémálom egy újbudai óvodában

Mi történt vele? Teljesen felismerhetetlen lett Tolvai Reni

Ukrajnai háború - Amerikai alelnök: Ukrajnának és Oroszországnak egyaránt le kell mondania ellenőrzése alatti területről

Újabb csavar a román elnökválasztással kapcsolatban

A Vasas ismét megnyerte a bajnokságot – videó

Karácsony homoszexuális kifutófiúja most plakátkampánnyal gyalázza a kereszténységet

Milák Kristóf súlyos mulasztása napirendre kerül az Országgyűlésen

Hont András beszállt az iszapbirkózásba, odacsapott Magyar Péternek

Hogyan halt meg a valóságban Hunyadi János?
Címoldalról ajánljuk
Tovább az összes cikkhez
Jó esély van rá, hogy kiderüljön, ki volt valójában Hasfelmetsző Jack
Az egyik áldozat rokona mindent elkövet, hogy pontot tehessen az ügy végére.

Látványos égi jelenségnek lehetünk a tanúi, a Lyridák ritka csodát hoz a szürke hétköznapokba
Óránként 10-12 hullócsillagot is láthatunk.

Így védekezzen a hangyák ellen a konyhában
Aprók, de annál bosszantóbbak – a hangyák egy szempillantás alatt ellepik a konyhát, ha nem vagyunk résen.

Kiderült a fekete bors titka, mutatjuk a meglepő felfedezést!
Ha figyelmet fordítunk arra, hogy mit eszünk, sok betegség kialakulását megelőzhetjük.