Ahogy a meleg víz egyre mélyebbre hatol a jég alá, jóval kevesebb lesz alatta a szilárd talaj, ami további törésekhez és repedésekhez vezethet, és végül az egész jégtakaró összeomolhat.
Az Amerikai Geofizikai Unió idei kongresszusán Erin Pettit, az Oregoni Állami Egyetem kutatója arról beszélt – szavait a Newscientist.com idézte –, hogy a gleccser hamarosan elveszíti tapadását 15 kilométer hosszú szakaszon.
Az előrejelzéseik szerint, ha a jelenlegi trend folytatódik, egy évtizeden belül közel nullára csökken majd az érintkezés. Ted Scambos, a Colorado Boulder Egyetem munkatársa szerint, amikor ez megtörténik, a Thwaites-gleccser szétesése felgyorsul. A gleccser gyors összeomlásának másik előidézője a nagy repedések terjedése lehet.
Pettit arra számít, hogy ez kevesebb mint öt éven belül megtörténik, hamarabb, mint a talpazat tapadásának elvesztése.
A gleccserkutatók konszenzusa korábban az volt, hogy évszázadokig is eltart a Thwaites méretű gleccserek összetörése és megolvadása.
A Föld másik végén, az Északi-sarkvidéken a tengeri jég azonban olyan gyorsan olvadt el, hogy ma már lehetségesnek tartják, hogy ez az Antarktiszon is bekövetkezhet. A brit napilap, a The Guardian szerint a Thwaites esete arra példa, hogy a globális felmelegedés és a gleccserek nem várnak a politikusokra. Az éghajlatváltozás csökkentésére irányuló intézkedések késlekedése felgyorsítja a globális katasztrófát.
Ha elolvad az összes antarktiszi jég, akkor az amerikai National Academy of Sciences számítása szerint mintegy hatvan méterrel emelkedne meg az óceánok vízszintje. Ha ez bekövetkezik, óriási térségek kerülnek víz alá – köztük megannyi tengerparti metropolisz.
Borítókép: A gleccsereket alulról egyre jobban apasztja a viszonylag meleg tengervíz (Fotó: Europress/AFP)