Egyre több műanyagot használunk a mindennapi életünkben. Vannak eleve mikroméretűre gyártottak, például a kozmetikai szerekben, bőrradírokban, de a legtöbb a nagyobb darabok lemorzsolódásával jön létre fizikai hatások következtében. Ilyen hatás például a mosás, amely során a műszálas ruhákból egy-egy alkalommal akár hetvenezer apró szemcse is bekerülhet a szennyvízbe, majd a víztisztítás nem tökéletes volta miatt a folyókba. A mikroműanyagok mérete jellemzően 0,05 millimétertől öt milliméterig terjed.
A kutatás részeként a forrástól, tehát Rahótól a Titel közelében található torkolatig vizsgáljuk, hogy mennyi mikroműanyag rakódott le a Tisza és mellékfolyói üledékében. Ezt a mérést évente végezzük. A kutatás másik részében azt vizsgáljuk, hogy ötnaponta mennyi mikroműanyag szállítódik a vízben
– olvasható a Szegedi Tudományegyetem közleményében. A kutatás vezetője, Kiss Tímea a Geoinformatikai, Természeti és Környezetföldrajzi Tanszék docense lapunknak elmondta: a makroműanyagok látványosan jelzik a szennyezést, míg a mikroműanyagok a hordalék között szállítódva, azzal lerakódva gyakorlatilag láthatatlanul szennyezik környezetünket. A szegediek eredményei azt mutatják, hogy a Tisza jóval rosszabb állapotban van, mint azt hittük, hiszen egy kilogramm üledékben átlagosan háromezer mikroműanyag-szemcse van, ami sokkal rosszabb eredmény, mint amit a világ nagy, szennyezettnek hitt folyóin leírtak: például a Gangesz üledékében csak 99–410 darab/kilogramm szemcse található.