A világűrben a kozmikus részecskék elsősorban hidrogén- és héliumatommagok, ezekből keletkeznek a müonok a magas légkör atommagjaival való kölcsönhatások során. Ezek az ártalmatlan nagy energiájú részecskék folyamatosan záporoznak. Ezek segítségével és szuperérzékeny detektorokkal feltérképezhetik azokat a területeket, amelyeket másként nem tudnak felfedezni, például a nagy piramis belsejét.
Az ambiciózus terv kiötlői szerint a hatalmas építmény belsejének minden korábbinál alaposabb letapogatása feltárhatja, hogy mit rejt a 4500 éves építmény két ürege. A két üreg közül a nagyobb közvetlenül a nagy galéria fölött található – körülbelül harminc méter hosszú és hat méter magas lehet a korábbi vizsgálatok szerint.
A régészek bizonytalanok abban, hogy egyetlen nagy teremről vagy több kis helyiségről van szó. Azt remélik, hogy kiderítik a funkcióját: a legfantasztikusabb lehetőség, hogy a nyílás a fáraó rejtett sírkamrája. Hétköznapibb lehetőség, hogy az üregnek a piramis építésében volt valami szerepe. Az előző vizsgálatok egy másik, sokkal kisebb üreget is feltártak, de annak célja szintén tisztázatlan.
A kutatók olyan teleszkóprendszer felállítását tervezik, amelynek érzékenysége százszorosa a korábban használt eszközének.
Mivel a majdani detektorok nagyon nagyok, nem helyezhetők el a piramis belsejében, ezért azon kívül szerelik össze. Az ötletgazdák azt ígérik, hogy a detektorok annyira érzékenyek lesznek, hogy ha az üregekben kerámia, fém vagy fa található, akkor ezt meg tudják különböztetni a levegőtől – tájékoztatta a Livescience.com portált Alan Bross, a Fermi National Accelerator Laboratory tudósa, a csoport egyik tagja.
A csapat engedélyt kapott az egyiptomi turisztikai és régiségügyi minisztériumtól a munka elvégzésére. Az engedély mellett pénzre van szükségük a berendezés megépítéséhez és telepítéséhez. Ha lesz forrás, két év alatt megépítik a detektorokat, majd éveken át gyűjtenék az adatokat.
Borítókép: Szuperérzékeny detektorokat építenek mellé (Fotó: Europress/AFP)