Nem is gondolná első ránézésre az ember, hogy az alig öt centiméteres, apró denevér a világ egyik legfélelmetesebb állóképességével rendelkezik, de a látszat csal. A kutatók szerint egy nőstény durvavitorlájú törpedenevér több mint 2400 kilométert repült egy Moszkvához közeli, oroszországi természetvédelmi területtől egészen a francia Alpok egyik falujáig. Ez a leghosszabb távolság, amelyet egy denevér valaha megtett, bár a tudósok azt gyanítják, hogy az ilyen vándorlások talán rutinszerűek lehetnek ennél a fajnál – olvasható az Origo cikkében.
A durvavitorlájú törpedenevér (Nathusius pipistrelle) Európában, Oroszországtól Spanyolországig és a Brit-szigetektől Szicíliáig őshonos, és könnyen felismerhető vörösesbarna szőréről és igen kis méretéről. Ezek az állatok a nyarakat általában szaporodással és utódneveléssel töltik Északkelet-Európában, majd délnyugatra, melegebb síkságokra vándorolnak, mert itt szeretnek áttelelni.
Mivel a föld felett élnek – például épületek vagy fák belsejében –, ezek a törpedenevérek a melegebb éghajlatot szeretik, mint barlanglakó társaik.
Ez néha azt jelenti, hogy hatalmas távolságokat kell megtenniük, írja a ZME Science online tudományos lap.