A Facebook és Instagram mellett a TikTok is kivonulhat Európából
Az Ír Adatvédelmi Hatóság (DPC) egy új törvénytervezetet állított össze, amellyel megakadályoznák, hogy a Facebook és az Instagram továbbíthassa az európai felhasználók adatait az Egyesült Államokba.
Ez az adatkorlátozási szabályozás ellehetetlenítené a Meta platformjainak további európai működését. Ennek eredményeként Mark Zuckerberg jelezte is, hogy a régióból való kivonulás már szeptemberben megtörténhet, alternatív megoldás híján. Korábban csak az amerikai közösségimédia-platformokról szóltak a hírek, azonban a Fortune arról írt, hogy
a DPC döntése eredményeként a kínai TikTokot is kitilthatja Európából.
Kiskapu az európaiak adatainak megszerzésére
Az ír szabályozás azokat a két évvel ezelőtti aggályokat fogalmazta meg ismét, amelyek miatt sikertelen volt az Európai Unió és az Egyesült Államok közötti adatvédelmi pajzsra, a Privacy Shieldre vonatkozó megállapodás. A nagy amerikai vállalatoknak ez az egyezség tette lehetővé, hogy megszerezzék az európai állampolgárok személyes adatait, ez azonban annak is köszönhető, hogy az USA-ban nem olyan szigorúak az adatvédelmi jogszabályok, mint az Európai Unióban.
A Privacy Shield lehetőséget adott a cégeknek, hogy saját maguk tanúsíthassák, hogy uniós szintű adatvédelemmel rendelkeznek.
Az intézkedéssel továbbra is biztosították az unió és az Egyesült Államok közötti adatfolyam fenntartását.
Egészen 2020-ig, amikor az Európai Unió Bírósága (EUB) megsemmisítette a Privacy Shieldet, mert elfogadhatatlannak minősítette, hogy az Egyesült Államokban nem állt rendelkezésre olyan független hatóság, amelyhez azok az európaiak fordulhattak volna, ha visszaélés történt az adataikkal. Mindezek ellenére az EUB nem fosztotta meg az amerikai cégeket attól a lehetőségtől, hogy az úgynevezett általános szerződéses záradékkal (SCC) jelen maradjanak Európában. Ezekre az SCC-kre támaszkodik már évek óta a felhasználók adatainak továbbításakor a Facebook és az Instagram. A probléma csak az – amelyet ír hatóság is felismert –, hogy az SCC-k ugyanazokkal a problémákkal járnak együtt, mint a korábbi megoldások. Ez alapján hozta meg a Meta elleni határozatát a DPC. Ennek a határozatnak a rendelkezési körébe a TikTok is beletartozik, aminek következtében a kínai videómegosztó portál részéről is felmerült, hogy elhagyja az Európai piacot.
Borítókép: Illusztráció (Fotó: Pixabay)