Negyven dengue-lázas esetet találtak az idei nyáron Franciaországban
A dengue-láz Ázsia és Latin-Amerika egyes részein gyakori betegség. A közelmúltban azonban Franciaországban is megjelent ez a kór. A dengue-láz tünetei közé tartozik a láz, a fejfájás, az ízületi fájdalom, a hányinger és a vörös kiütés. Alkalmanként azonban akár halálhoz is vezethet.
Jobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.
A dengue-láz a dengue-vírus által okozott megbetegedés. A kórokozót szúnyogok, többek között az ázsiai tigrisszúnyog terjesztik. A vírus emberről emberre szúnyogcsípéssel kerül át. (A dengue-lázat „csonttörő láznak” is nevezik, mivel olyan erős fájdalmat okozhat, hogy a beteg úgy érzi, mintha eltörnének a csontjai.)
A dengue egyre terjed
A betegség ma már több mint száz országban jelen van – közölte az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 2022 januárjában közzétett globális dengue-láz jelentésében, amiben külön kiemelték, hogy az esetek száma a harmincszorosára nőtt az elmúlt ötven évben. Nemcsak a betegek száma növekszik, ahogy a betegség új területekre terjed, hanem megnő egy járvány kitörésének veszélye.
A WHO szerint 2019-ben a világon rekordszámú, 5,2 millió dengue-lázas esetet regisztráltak, abban az évben Ázsiában ezrek haltak meg a járvány miatt.
Az egyik nehézség a dengue-láz terjedésének visszaszorításában, hogy a terjesztő szúnyogok nappal és éjszaka is aktívak.
A maláriát terjesztő szúnyogok viszont főként éjszaka aktívak, így az ágyháló hatékony módja a maláriás megbetegedések csökkentésének. Ez a védekezési intézkedés azonban nem lenne hatékony a dengue-láz ellen.
Franciaország minden évben számos behurcolt dengue-lázas esetet regisztrál. Az emberek olyan országokba utaznak, ahol a dengue-láz endémiás – azaz a betegség jól körülhatárolható földrajzi területhez köthető, ahol tartósan előfordul, és az érintettek száma is viszonylag állandó.
Onnan hozták magukkal Európába a betegséget. Ha egy ázsiai tigrisszúnyog megcsíp egy fertőzött személyt, átadhatja a fertőzést olyannak, aki nem utazott veszélyeztetett országba. 2010 óta, amikor Franciaországban először azonosították a dengue-láz betegséget, évente körülbelül 12 eset fordul elő. 2022 júliusa óta azonban közel negyven eset lett ismert. A magyarázat, hogy Európában is megjelent az ázsiai tigrisszúnyog.
Az első jelentés az ázsiai tigrisszúnyogról Európában 1979-ben Albániából érkezett, majd az 1990-es évektől kezdve terjedni kezdett Dél-Európában, valószínűleg több, részben független forrásból
– erről Trájer Attila, a Pannon Egyetem munkatársa írt. Már 2010 előtt észlelték Bosznia-Hercegovina, Franciaország, Hollandia, Horvátország, Görögország, Montenegró, Olaszország, Szerbia, Szlovénia, Spanyolország és Svájc területén, sőt áttelelését észlelték már Németországban, és ugyancsak megfigyelték Csehországban és Szlovákiában is.
Magyarországon az első példányok 2014-ben egy Baja melletti erdőszélen kerültek elő.
Komolyan kell venni a betegséget
A globalizáció és az éghajlatváltozás egyformán segíti egyes betegségek új helyeken való megjelenését. A közegészségügyi hatóságok komolyan veszik a fenyegetéseket. A brit rovarkutatók olyan helyszíneket keresnek fel, mint például a Temze-torkolat mocsaras vidéke.
Hazánkban hasonló céllal indult az ELKH Ökológiai Kutatóközpont Szúnyogmonitor programja, amelynek egyik fő célja az inváziós fajok hazai elterjedésének nyomon követése. A kutatók felhívására 2021-ben 1160 nem őshonos szúnyogot érkezett a lakosságtól, melyek közül 407 volt ázsiai tigrisszúnyog. A globális folyamatok elhozhatják azokat a szúnyogokat Európába, amelyek olyan betegségeket terjesztenek, mint a zika vagy a dengue-láz.
Olaszországban már többször is megjelent a chikungunya-láz, ahol nagy járvány még nem alakult ki, de ízelítőt már kapott az ország az inváziós szúnyogok hatásából
– figyelmeztetett Kemenesi Gábor pécsi virológus a Portfólió.hu-nak adott nyilatkozatában.
Egy másik Európában megjelent betegség a nyugat-nílusi láz. Ezt a nyugat-nílusi vírus okozza, amely szúnyogcsípéssel és vérrel terjedő betegség. Jelenlegi ismereteink szerint emberről emberre nem vihető át. (Kivéve egy-két esetet, amikor transzplantáció, vérátömlesztés állt a háttérben.)
A betegség legfőbb hordozója és terjesztője az egyiptomi csípőszúnyog. Ebben az évben több mint 570 nyugat-nílusi vírusos esetet regisztráltak Európában.
Ezek többségét az észak-olaszországi Veneto régióban rögzítették. Úgy tűnik, hogy a tartomány ideális élőhely a szúnyogok számára. Venetóban az idei nyáron 15 beteg vesztette életét a nyugat-nílusi lázban, az áldozatok átlagéletkora 83 év volt.
Már most rengeteg ember van kitéve a szúnyogok által terjesztett betegségeknek. A veszélyeztetett közösségek létszáma a következő években és évtizedekben valószínűleg növekedni fog.
Sokféle betegséget terjesztenek
A szúnyogok számos fertőző betegséget terjesztenek, beleértve a maláriát, a nyugat-nílusi vírust, a sárgalázat, a zikát és a chikungunyát. Ezek a betegségek azokon a területeken elterjedtek, ahol szúnyogok is élhetnek. Az élőhelyek gyakran trópusi területek. Az éghajlatváltozás jelentős hatással van és továbbra is hatással lesz az állati populációra szerte a világon. A modellek szerint a változó hőmérséklet és csapadék Afrikában olyan élőhelyeket teremt, amik alkalmasak a szúnyogok szaporodására. Emiatt 2050-re akár 25 százalékkal is nőhet a sárgaláz okozta halálozások száma. 2030-ra a malária által veszélyeztetett népesség Afrikában több mint nyolcvanmillióval nő.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.