A fekete lyukak régóta fejtörést okoznak a tudósoknak, mivel elnyelik az anyagot, és nem engednek ki magukból semmit. A legérdekesebb kérdés, hogy hová tűnik az elnyelt anyag, mi lesz vele?
Létezik egy teória, hogy ezek a fekete lyukak úgynevezett „fehér lyukakhoz” vezetnek, vagyis olyan képződményekhez, amelyek részecskéket és sugárzást bocsátanak ki magukból.
Ez a két végpont együtt egy féregjáratot, pontosabban egy Einstein–Rosen-hidat képezhet, amely egyes fizikusok szerint bármekkora teret és időt megnyújthat. Ez egy olyan izgalmas elmélet, amely átírhatja a téridő mai értelemben vett törvényeit.
A kutatók elmélete szerint a féreglyuk „torka” nagyon hasonlíthat a korábban felfedezett fekete lyukakra, például a Sagittarius A* nevű masszív objektumra, amelyről úgy gondolják, hogy galaxisunk középpontjában rejtőzik.
Tíz évvel ezelőtt a féreglyukak a tudományos fantasztikum témakörébe tartoztak. A helyzet azóta megváltozott, már a tudományos közösség képviselői is aktívan foglalkoznak velük
– mondta a New Scientistnek a szófiai egyetem kutatócsoportjának vezetője, Petya Nedkova.
A teljes cikket az Origón olvashatja tovább.
Borítókép: illusztráció (Fotó: NASA)