Az eddigi legnagyobb vulkánkitörés lehetett a tongai

A valaha mért legnagyobb volt a januárban Tonga mellett történt vulkánkitörés egy új-zélandi tudósok vezette kutatócsoport hétfőn közzétett eredményei szerint.

Forrás: MTI2022. 11. 21. 10:24
Tonga, 2022. január 18. A Maxar Technologies által közreadott, két mûholdfelvételbõl készített kombókép a Hunga Tonga-Hunga Ha'apai lakatlan vulkáni szigetrõl 2022. január 6-án (b) és három nappal a kitörése után, január 18-án. A vulkánkitörés hatalmas károkat okozott a fõszigeten, Tongatapun és a hozzá tartozó mintegy 170 szigeten és zátonyon, a vulkanikus tevékenység utáni szökõár elérte Japán, az Egyesült Államok, Új-Zéland és több latin-amerikai ország partjait is. MTI/EPA/Maxar Technologies Fotó: -
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Hunga Tonga-Hunga Ha’apai vulkán a tenger fenekén tört ki mintegy 200 atombomba erejével. A kitörés okozta, 15 méteres hullámokat keltő cunami a csendes-óceáni királyságban házakat pusztított el és legalább három ember halálát követelte. A természeti katasztrófa a tenger fenekén húzódó kommunikációs kábelekben is kárt tett, hetekre elzárva Tongát a külvilágtól, ami az áldozatoknak nyújtandó segítséget is késleltette.

Az új-zélandi víz- és légköri kutatásokat folytató intézet részletes tanulmánya szerint a vulkánkitörés csaknem tíz köbkilométernyi anyagot lövellt ki. A vulkáni törmelék és hamu több mint 40 kilométer magasra jutott fel a légkörbe.

Kevin Mackay tengergeológus kiemelte, hogy a kitörés rekordmagasságot ért el, az első olyan kitörés volt, amelynek törmeléke elérte a mezoszférát.

A tongai vulkánkitörést tudósok az 1883-as indonéziai Krakatau-katasztrófához hasonlították, amely annak idején tízezrek halálát okozta. Mint Mackay kifejtette: az a különbség, hogy most egy víz alatti vulkán tört ki, és részben ez okozta a szökőárat.

A kutatók azt is felfedezték, hogy a vulkán krátere most 700 méterrel mélyebb, mint volt.

A kitörés lávából, vulkáni hamuból és gázokból álló 1000 Celsius-fokos hőmérsékletű és óránkénti 700 kilométeres sebességű áramlatai mintegy 80 kilométeres távolságra juttatták el a tengerfenéken a vulkánból származó törmeléket. De Emily Lane, a kutatócsoport egyik vezető tudósa szerint ez a halálos áramlat akár száz kilométerre is eljuthatott.

Borítókép: a Maxar Technologies által közreadott, két műholdfelvételből készített kombókép a Hunga Tonga-Hunga Ha’apai lakatlan vulkáni szigetről 2022. január 6-án (Fotó: MTI/EPA/Maxar Technologies)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.