Több száz lopott, ősi maja műtárgyat rejtegetett egy amerikai pár

A guatemalai hatóságok több mint 1200 ősi maja műtárgyat találtak egy amerikai pár házában. A házkutatásról csütörtökön kiadott közlemény szerint a párt néhány nappal korábban vették őrizetbe lopott történelmi műtárgyak miatt, de azóta már szabadlábra helyezték őket.

Forrás: MTI2022. 11. 18. 11:27
Guatemalaváros, 2018. szeptember 13. Csaknem 1500 éves faragott maja kõoltár részlete a guatemalavárosi Régészeti és Etnológiai Nemzeti Múzeumban 2018. szeptember 13-án. Az oltárt a Guatemala északi részén elterülõ Petén megyében lévõ La Corona maja lelõhelyen fedezték fel. (MTI/EPA/Dafne Pérez) Fotó: DAFNE PÉREZ
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A hatóságok szerdán találtak 722 különböző méterű és anyagú, továbbá 500 kisebb régészeti műtárgyat Allison Jolluck és Giorgio Salvidor Rossilli Antigua Guatemalában lévő házában. A házkutatást a guatemalai kulturális örökség elleni bűncselekmények felderítésének ügyében folytatott nyomozás eredményeként rendelték el.

Az amerikai pár házában dokumentumokat, könyveket, egy laptopot, számítógépes lemezeket, két mobiltelefont és egy kitömött quetzált, Guatemala nemzeti szimbólumának számító madarat is lefoglaltak a hatóságok.

A rajtaütéskor a pár nem volt otthon. Kedden engedték ki őket az előzetes letartóztatásból egyenként 50 ezer quetzal (2,5 millió forint) óvadék fejében. Hétfőn azért vették őket őrizetbe, mert autójukban 166 ősi műtárgyat szállítottak.

A guatemalai ügyészség szerint a pár megúszhatja a büntetőeljárást, mert amerikai állampolgárok. Múlt héten a hatóságok megakadályozták, hogy Jolluck elhagyja Guatemalát két ősi műtárggyal.

Az ügyészi hivatal szóvivője lemondta, hogy a pár lakásán talált bizonyítékok lefoglalásával fontos lépést tettek az eljárás elindítása felé. Az ügyészségnek három hónap áll rendelkezésre a nyomozáshoz.

A lefoglalt műtárgyakat a kulturális minisztériumban helyezték biztonságba.

Borítókép: Illusztráció. Csaknem 1500 éves faragott maja kőoltár részlete a guatemalavárosi Régészeti és Etnológiai Nemzeti Múzeumban 2018. szeptember 13-án (Fotó: MTI/EPA/Dafne Pérez)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.