A Naprendszer bolygóinak gyűrűi ott vannak, ahol a matematika szerint lenniük kell, de a Naptól hat és fél milliárd kilométerre keringő Quaoar gyűrűje a számítottnál jóval távolabb sejlik. Bruno Morgado csillagász, a Rio de Janeiró-i Szövetségi Egyetem kutatója szerint a felfedezés a bolygógyűrűkre vonatkozó szabályok újragondolására késztetheti a szakembereket – a tanulmány a Nature-ben jelent meg. (A Quaoar egy jeges test, körülbelül feleakkora, mint a Plútó.)
Bruno Morgado és munkatársai arra figyeltek fel, hogy a Quaoar keringése során megváltoztatta néhány távoli csillag fényét.
A kutatók a 2018 és 2020 közötti adatokat elemezték, amelyeket Namíbiában, Ausztráliában és Grenadában, valamint az űrből végzett megfigyelések során nyertek. Semmi jele nem volt annak, hogy Quaoarnak atmoszférája lenne, ám a megfigyelések során gyűrűt fedeztek fel körülötte. A Quaoar a harmadik apró égitest a Naprendszerben, amelynek gyűrűje van – a Chariklo aszteroida és a Haumea törpebolygó után. Még meglepőbb, hogy Bruno Morgado szerint a gyűrű nem ott van, ahol lennie kellene.