Kezdjük a botrányokkal. Tavaly szeptemberben hatalmas vitát váltott ki az az alkotó, aki mesterséges intelligencia (MI) szöveg-kép generátorral készített festményt küldött be egy művészeti pályázatra, és elvitte az első díjat. Jason Allen a Theatre d’Opera Spatial elnevezésű alkotással győzött a Colorado State Fair képzőművészeti versenyen.
– Mesterséges intelligencia alkotásával akartam pályázni – mondta a The Pueblo Chieftainnek. Nyert és nem kér bocsánatot ezért.
A másik eset idén áprilisi. Szintén mesterséges intelligencia alkotta a Sony World Photography Award egyik kategóriagyőztes fotóját. Boris Eldagsen német fotóművész Hamis emlékek: a villanyszerelő című pályamunkáján két eltérő korú nő különös fekete-fehér portréja látható.
Ahogy arról beszámoltunk, Boris Eldagsen azért jelentkezett, hogy felmérje, felkészültek-e a versenyek szervezői a mesterséges intelligenciával létrehozott képekre. Kiderült, hogy a döntnököket váratlanul érte ez a kihívás. Mivel vélhetően nem ez volt az utolsó próbálkozás, a fotós világnak meg kell vitatnia, hogy mit tekint fotográfiának és mit nem, és belefér-e a mesterséges intelligencia ebbe a kategóriába. Boris Eldagsen szerint történelmi pillanatnak vagyunk tanúi. Ugyanakkor meggyőződése, hogy mivel a mesterséges intelligencia és a fotográfia két különböző entitás, nem versenyezhetnek egymással egy ilyen pályázaton, ezért nem fogadta el a díjat.
A versenyt szervező World Photography Organisation nem volt elnéző. A szóvivő szerint Boris Eldagsen szándékosan félrevezette őket. Ugyanis a pályázat szabályai szerint a pályaművekre vonatkozó garanciákat a fotósok biztosítják. A szervezők jelezték, hogy mindenképpen foglalkoznak a mesterséges intelligencia és fotózás kapcsolatával, a Boris Eldagsen által felvetett problémával.
Hasonló botrányok sorozatban várhatók, hiszen egyre jobbak a képgenerátorok. Ezek lényege az, hogy az alkotó a kívánt szavakat beírja egy programba, majd a mesterséges intelligencia ez alapján képeket keres az interneten, majd megalkotja saját művét. (Tavaly novemberben a DeviantArt nevű internetes művészeti oldal kavart nagy port művészi berkekben, amikor bejelentette az alkotói utasítás után képeket készítő szoftverét.)
A digitális művészet ezen formája megosztja az embereket: egyesek úgy vélik, hogy a mesterséges intelligencia új színt hoz a világba, mások szerint viszont nem lehet művészetnek nevezi azt, amit egy „gép” generál.