A Jupiter bolygó legnagyobb holdjai közül három – az Europa, a Ganymedes és a Callisto – felszíne alatt nagyobb mennyiségű víz lehet, mint amennyit a Föld óceánjai tárolnak. Crole Mundell, az ESA tudományos igazgatója szerint a Juice által szolgáltatott adatokkal feltárják a Jupiter-rendszer rejtélyeit, megértik más világok óceánjainak természetét.
Az Uránusz négy holdján folyékony víz lehet
Az Európai Űrügynökség (ESA) április közepén indított űrszondát (Juice) a Jupiter három holdjához azzal a céllal, hogy új információkat szerezzen a jeges felszínük alatt sejtett óceánokról, az ott található esetleges életről. A NASA új tanulmánya szerint az Uránusz egyes holdjainak jeges felszíne alatt valószínűleg szintén mély óceánok rejtőznek. Közülük kettőnek, a Titaniának és az Oberonnak a vize akár kellően meleg lehet az élet fenntartásához.

Az amerikai kutatók a közelmúltban áttekintették az 1977-ben útnak indított Voyager–2 űrszonda által több évtizede, egészen pontosan 1986-ban, az Uránusz melletti elhaladás során gyűjtött információkat. Az új számítógépes modellezési technikákkal felvértezve a kutatók újraelemezték az adatokat, és arra a következtetésre jutottak, hogy az Uránusz 27 holdja közül négynek valószínűleg folyékony víz lehet a jeges kérge alatt. (A tanulmány szerzői a bolygó ötödik legnagyobb holdjaként ismert Mirandát már túl kicsinek ítélték ahhoz, hogy elegendő hőt tartson fenn ahhoz, hogy a víz folyékony állapotban maradjon meg a jeges kérge alatt.)
A Journal of Geophysical Research folyóiratban közzétett megállapítások szerint ezek a holdak – Ariel, Umbriel, Titania és Oberon – vélhetően több tíz kilométer mély sós óceánokat tartanak fenn. Csatlakoznak a Naprendszerben felfedezett/sejtett vízi világok egyre növekvő listájához.
– A tanulmány megkérdőjelezi azokat a korábbi elképzeléseket, amelyek szerint az 1100–1600 kilométeres átmérőjű holdak túl kicsik ahhoz, hogy a jeges felszín alatt a víz folyékony állapotban maradjon – idézte a Mashable.com Julie Castillo-Rogezt, a NASA dél-kaliforniai Jet Propulsion Laboratory munkatársát.

Az új számítógépes modellek a korábbi küldetések tapasztalatait is hasznosították, amelyek során óceáni világokat fedeztek fel a Naprendszerben, beleértve a Szaturnusz Enceladus holdját és a Ceres törpebolygót.
– Amikor kis égitestekről – törpebolygókról és holdakról – van szó, a bolygókutatók korábban több valószínűtlen helyen is találtak bizonyítékot óceánokra, többek között a Ceres és a Plútó törpebolygókon, valamint a Szaturnusz Mimas nevű holdján – tette hozzá Julie Castillo-Rogez.
A közelgő amerikai űrmissziók napirendjéről döntő szakmai testületek az új információk birtokában izgalmas célpontnak látják az Uránusz körül keringő holdakat.
A James Webb-űrteleszkóp a közelmúltban szintén a Naptól számított hetedik bolygóra fordította figyelmét. Az Uránusz azonban nagyon messze van. Egy odatervezett útra való felkészülés érdekében a NASA megpróbál minél többet megtudni a bolygóról, amely nagyjából 3,2 milliárd kilométerre mozog a Földtől.
Az Uránusz azért is izgalmas a csillagászok számára, mert mérete a legelterjedtebb a kozmoszban – természetesen a más csillagok körül keringő bolygókra, azaz exobolygókra kell gondolni. Ha többet akarunk megtudni az exobolygókról, akkor többet kell tudnunk az Uránuszról. Ennek ellenére eddig mindössze egyetlen űrszonda – a korábban említett Voyager–2 – járt a bolygó körül. Más megoldás híján a kutatók földi teleszkópokat használtak, hogy jobban megértsék a Naprendszer hetedik bolygójának titkait.
Az Uránusz-látogatás hívei azt mondják, hogy a gázbolygóhoz legkorábban 2031-ben, vagy 2032-ben indulhat amerikai szonda. Azért éppen akkor, mert útja során kihasználhatja a Jupiter gravitációs hatását, hogy gyorsabban eljusson oda.
A kutatóknak azonban még sok rejtélyt kell megfejteni, beleértve azt is, hogy honnan veszik a holdak hőjüket, hogy megakadályozzák a vizek befagyását. Az Uránusz gravitációs vonzása ehhez nem elegendő. A szakértők elképzelhetőnek tartják, hogy az óceánokban lévő nagy mennyiségű, oldott állapotú sók speciális fagyállóként működhetnek.
Borítókép: Teljes holdfogyatkozás tavaly novemberben Tokióban. Az apró pontok sorozata az Uránuszt mutatja a jelenség alatt (Fotó: AFP/Tetsu Joko)
A téma legfrissebb hírei
Tovább az összes cikkhez
Látványos égi jelenségnek lehetünk a tanúi, a Lyridák ritka csodát hoz a szürke hétköznapokba
Óránként 10-12 hullócsillagot is láthatunk.

Így védekezzen a hangyák ellen a konyhában
Aprók, de annál bosszantóbbak – a hangyák egy szempillantás alatt ellepik a konyhát, ha nem vagyunk résen.

Kiderült a fekete bors titka, mutatjuk a meglepő felfedezést!
Ha figyelmet fordítunk arra, hogy mit eszünk, sok betegség kialakulását megelőzhetjük.

Csoda történik a kenyérrel, ha ezt csinálod vele
Mi a teendő akkor, ha a kenyér már megszikkadt, kezd megkeményedni, mi pedig kívánjuk a friss pékárut?
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en

Miért ilyen fontos Magyar Péternek Ukrajna támogatása? – videó

Rowlingnak igaza lett: a nő az nő

Közleményt adott ki a TV2 Stohl Andrásról és Till Attiláról

Ki kell venni az anya és apa megnevezéseket az igazolványokból Olaszországban + videó

Molnár Csilla hasonmásaként tekintenek Dr. Kenéz Nórára – Galéria

Szoboszlai miatt figyelmeztették a hollandot, a magyargyűlöletnek és zászlóégetésnek következménye lesz

Ez a kulcskérdés a Washington és Moszkva közötti tárgyalásokon

Így fűszerezd idén a húsvéti sonkát, hogy mennyeien finom legyen

Újabb ügynököt küldött Brüsszel hazánkra

Netanjahu miatt követel magyarázatot Magyarországtól az ICC

Trump bejelentette a megállapodást Ukrajnáról

Thomas Müller Messi szintjén, az Inter védőit állatokhoz hasonlította
Címoldalról ajánljuk
Tovább az összes cikkhez
Látványos égi jelenségnek lehetünk a tanúi, a Lyridák ritka csodát hoz a szürke hétköznapokba
Óránként 10-12 hullócsillagot is láthatunk.

Így védekezzen a hangyák ellen a konyhában
Aprók, de annál bosszantóbbak – a hangyák egy szempillantás alatt ellepik a konyhát, ha nem vagyunk résen.

Kiderült a fekete bors titka, mutatjuk a meglepő felfedezést!
Ha figyelmet fordítunk arra, hogy mit eszünk, sok betegség kialakulását megelőzhetjük.

Csoda történik a kenyérrel, ha ezt csinálod vele
Mi a teendő akkor, ha a kenyér már megszikkadt, kezd megkeményedni, mi pedig kívánjuk a friss pékárut?