A Study Finds szerint évente 4500 milliárd cigarettacsikk keletkezik világszerte, de ezeknek a 65 százaléka soha nem jut el a szemetesbe vagy a hamutartóba. Ez azért aggasztó, mert a csikkek akár hétezer vegyi anyag mellett – ezek közül sok mérgező – körülbelül tizenötezer mikroműanyag szálat is tartalmazhatnak.
Amikor a kutatók megvizsgálták a cigarettacsikkben lévő méreganyagok hatását a vízi szúnyoglárvákra, azt tapasztalták, hogy a vegyületek jelenléte húsz százalékkal magasabb halálozási aránnyal járt. (A szúnyogok fontos szerepet játszanak az ökoszisztémákban, hiszen lárváik a szitakötőlárvák és a halak táplálékforrásai.) Korábbi kutatások szintén arra utalnak, hogy a méreganyagok sok más vízi élőlény egészségére is károsak lehetnek.
„A szűrő tele van mérgező vegyszerekkel és mikroműanyag szálakkal, így nem akármilyen műanyag kerül a környezetbe. Ez veszélyes hulladék” – olvasható egy közleményben Bethanie Carney Almrothnak, a Göteborgi Egyetem ökotoxikológiai professzorának a véleménye.
A publikációt idéző www.thecooldown.com szerint a kutatók a göteborgi dohányosok viselkedését is megfigyelték, és azt tapasztalták, hogy akkor is eldobták a cigarettacsikkeket, ha volt hamutartó a közelben.
Már négy évvel ezelőtt arról publikáltak a kutatók, hogy a füstszűrők nem hatásosak, azokat a műanyag szívószálakkal, tányérokkal és evőeszközökkel együtt meg kellene szüntetni. Ezek cellulóz-acetátból készülnek, ami egyszer használatos műanyag, így nem bomlik le a természetben – írta a Daily Mailra hivatkozva a Híradó.hu.
– Ha nem sikerül csökkenteni a világ hulladékterhéhez évente hozzáadódó többmilliárdnyi eldobott csikk mennyiségét, akkor aláássuk erőfeszítéseinket a globális műanyaghulladék visszaszorítására – mondta Thomas Novotny, a San Diego Állami Egyetem kutatója.