A Közel-Keleten és Észak-Afrikában élőket fenyegeti leginkább a szélsőséges hőség. Amikor a hőmérő higanyszála 50 Celsius-fok fölé emelkedik Irakban, a helyieket felszólítják, hogy maradjanak zárt helyen. Holoud al-Amiri bagdadi újságírónő a Dw.com-nak arról beszélt, hogy általában az állami al-Iraqiya televíziós csatornán kapják az információkat, hogy ne menjenek dolgozni, figyeljenek a kiszolgáltatottakra, illetve tegyenek vizet a fák alá az állatok részére. – Az emberek megtanulnak együtt élni a hőséggel, és folyamatosan alkalmazkodnak – állította Holoud al-Amiri. Az alkalmazkodás része a házak felső emeletének lezárása nyáron. Holoud al-Amiri szerint az irakiak maguk próbálják megoldani ezeket a problémákat, mert nem hisznek abban, hogy a kormány segít nekik.
A Nature Sustainability tudományos folyóiratban idén májusban megjelent kutatás feltérképezte a szélsőséges hőség hatásait arra az esetre, ha a globális hőmérséklet több mint másfél Celsius-fokkal emelkedik a következő ötven évben. Arra jutattak, hogy a Közel-Keleten élők többsége 2050-re rendkívüli hőségnek lesz kitéve. A The Lancet folyóiratban áprilisban megjelent másik tanulmány azt vizsgálta, mennyivel emelkedik a hőség okozta halálesetek száma a Közel-Keleten és Észak-Afrikában, ha a bolygó tovább melegszik. A hőség miatt jelenleg százezer ember közül évente kettő veszíti életét, az évszázad utolsó két évtizedében százezer ember közül 123 lesz a hőség áldozata. Ez azt jelenti, hogy Irakban 2100-ra évente körülbelül 138 ezer ember hal meg hőség miatt. – ez a szám akkor igaz, ha a jelenleg 43 milliós ország népessége 2100-ra 113 millióra nő.
A Lancet tanulmánya azt is megjegyezte, hogy a 2050-es évekre a lakosság csaknem 70 százaléka várhatóan nagyvárosokban fog élni, és 2100-ra az idősek száma meghaladja a fiatalokét a régióban. „Az időskor és a nagy népsűrűség egyaránt kulcsfontosságú kockázati tényező a hőséggel összefüggő betegségek és halálozás szempontjából” – írták a tanulmány szerzői. Ennek oka, hogy az idősek érzékenyebbek a szélsőséges időjárási helyzetekre, a városok pedig általában melegebbek az úgynevezett városi hőszigethatás miatt. Ezt olyan tényezők okozzák, mint a sűrűbb beépítettség, a hőt elnyelő sötét aszfalt és a lombozat hiánya. A városokban 2–9 fokkal melegebb lehet, mint a környező vidékeken.