Az agyi implantátumok a holland férfi gondolatait a gerincére ültetett másik implantátumon keresztül továbbítják a lábaihoz. A kísérleti stádiumú rendszer eddigi eredményeit nagyon biztatónak látják a szakemberek. – Úgy érzem magam, mint egy kisgyerek, aki újra tanul járni – mondta Gert-Jan Oskam a BBC-nek, aki a járás mellett a lépcsőket is sikeresen leküzdi. Azt mondja, hosszú volt az út, de most már felállhat és megihat egy sört a barátaival. Külön öröm, hogy sokan nem veszik észre a mozgásán a speciális rásegítést.
A Nature folyóiratban megjelent fejlesztés svájci kutatók eredménye. Jocelyne Bloch, a Lausanne-i Egyetem professzora, idegsebész – ő ültette be az implantátumokat – azt hangsúlyozta, hogy sok év eltelik, mire a rendszer általánosan elérhető lesz a bénult betegeknek. Céljuk pedig az volt, hogy az eredmény a lehető leghamarabb kikerüljön a laborból. Nekik ugyanis nem a publikáció volt a fontos, hanem az, hogy minél több gerincvelősérült ember újra járhasson. Olyanok, akik hozzászoktak ahhoz, hogy az orvosoktól csak azt hallják, soha többé nem járhatnak.
A Gert-Jan Oskam mozgását helyreállító műtétet 2021 júliusában végezték el. Jocelyne Bloch professzor két, öt centiméter átmérőjű, kör alakú lyukat vágott a koponya mindkét oldalán, a mozgást irányító agyterületek fölé. Ezután két korong alakú implantátumot helyezett be, amelyek vezeték nélkül továbbítják az agyi jeleket a páciens fején lévő sisakhoz rögzített két érzékelőbe.
A svájci csapat által kifejlesztett algoritmus ezeket a jeleket utasításokká alakítja át a láb- és lábizmok mozgatására egy második implantátumon keresztül, amelyet a holland férfi gerincvelője köré helyeztek – azt is Jocelyne Bloch professzor rögzítette a járást irányító idegvégződésekhez. A kutatók azt találták, hogy néhány hét gyakorlás után a holland férfi képes volt állni és járni. A projektet vezető Grégoire Courtine, a lausanne-i École Polytechnique Fédérale professzora szerint a férfi mozgása lassú, de egyenletes.
– Megindító látni, ahogy ilyen természetesen járkál – mondta a brit portálnak Grégoire Courtine, aki paradigmaváltásként értékeli az eredményt. (Az agyimplantátumok Grégoire Courtine korábbi munkájára épülnek. A kutató korábban csak a gerincimplantátumot használt a mozgás helyreállítására – az implantátum felerősítette az agyból a gerincoszlop sérült része felé érkező gyenge jeleket.)
2018-ban David M’Zee volt az első olyan beteg, akit sikeresen kezeltek gerincimplantátummal, olyannyira, hogy gyermeket vállalhatott feleségével, amire korábban nem volt lehetőség. Tavaly – ugyanezen technológiával – az olasz Michel Roccati-n segítettek. A férfi gerincvelője elszakadt, semmit sem érzett deréktól lefelé. Az implantátumnak köszönhetően jár – igaz, mindkettőjük járása robotszerűnek tűnik. Az agyimplantátum beültetése előtt Gert-Jan Oskamnak csak gerincimplantátuma volt. Korábban azt érezte, hogy a rendszer irányítja, de most már ő a főnök.