Gyermekkori daganatos megbetegedések esetében bizonyos gyógyító kezelések mellékhatása (kemo- és sugárterápia, csontvelő-transzplantáció) a petefészek elégtelen működéséhez, hormonális zavarokhoz, végül meddőséghez vezethet. „Úgynevezett laparoszkópos eljárással, a köldökön keresztül távolítjuk el a jobb- vagy bal oldali petefészket vagy annak egy részét” – olvasható a Semmelweis.hu-n Sükösd Zitának, a Gyermekgyógyászati Klinika szakorvosának, az első műtéteket végző sebésznek a gondolata. A cél, hogy a beavatkozás minél kevésbé terhelje meg a gyermekek szervezetét, ezért csak három kis vágást ejtenek a bőrön, és hosszú, vékony műszerek segítségével távolítják el a petefészket úgy, hogy a petevezeték nem sérül. A szövetet az egyetem Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika asszisztált reprodukciós osztályán több darabra osztják, lefagyasztják és folyékony nitrogéngőzben tárolják mínusz 196 Celsius-fokon a beteg 25 éves koráig, ami szükség esetén utána ötévenként meghosszabbítható.
Nyugat-Európában és Amerikában már jók a tapasztalatok a gyermekkorban végzett petefészekszövet-fagyasztással kapcsolatban. Ott is a petefészek-kimerülés, a későbbi meddőség megakadályozása érdekében használják ezt a beavatkozást. A Magyarországon eddig csak felnőtteknek hozzáférhető műtét gyermekeknek a Semmelweis Egyetemen érhető el, ahol az elmúlt hónapokban öt beavatkozást is elvégeztek különböző korú gyermekeknél.
Nemzetközi adatok alapján felnőtteknél már több száz olyan eset ismert, ahol onkológiai kezelésben részesült betegeknek ezzel az eljárással egészséges gyermekük született.
Az első ilyen beavatkozásról idén januárban érkezett hír – a petefészekszövet-fagyasztásra a Semmelweis Egyetem II. sz. Gyermekgyógyászati Klinikája és asszisztált reprodukciós osztálya együttműködésében került sor. Az eljárást felnőtt daganatos betegek esetében a klinikán már 2016 óta alkalmazzák. Első alkalommal végeztek azonban ilyen típusú beavatkozást serdülőkorú gyermeken Magyarországon. Mindez évente több száz daganatos betegségben szenvedő gyermeknek adhatja meg a lehetőséget, hogy felnőtté válva saját gyermeke születhessen.