A Victoria Falls Wildlife Trust, az Egyesült Királyság Állat- és Növényegészségügyi Ügynöksége, a Surrey Egyetem brit és dél-afrikai laboratóriumok munkatársai 15 elefántot boncoltak fel. Az eredményről a Nature Communications folyóiratban most megjelent tanulmány szerint hat állat agyában, májában és lépében magas koncentrációban találták meg a Bisgaard taxon 45 nevű baktériumot, amely közeli rokonságban áll a Pasteurella multocidával. A kórokozó az elefántok több szervében elváltozásokat és vérzéseket okozott, amely a bakteriális vérmérgezés egy halálos formájára utal. Ez az első alkalom, hogy Pasteurella faj okozta vérmérgezést jelentettek afrikai elefántoknál. Az új eredmény felveti annak esélyét, hogy ugyanezen kórokozó okozta a tömeges elefántelhullást Botswanában is.
„A tetemek azonosítása, majd az értékelhető minták begyűjtése sok problémával járt” – nyilatkozta Chris Foggin, a Victoria Falls Wildlife Trust vadállatorvosa. A tetemek olyan nagyok voltak, hogy a kutatóknak külön engedélyekre volt szükségük a minták szállításához, ezek beszerzése időbe telt. Eredetileg 25 elefántot akartak elemezni Zimbabwében, de mire a kutatók a helyszínre értek, tíz elefánt bomlása már olyan fokú volt, hogy azokból nem nyerhettek értelmezhető mintát.
A szakemberek szerint a környezeti tényezők és az elefántok társadalmi szerkezete együttesen járulhatott hozzá a baktériumok terjedéséhez. „Az elefántok társaságkedvelő természete miatt a baktériumok könnyen átkerülhettek egyik állatról a másikra” – mondta a Live Science tudományos portálnak Falko Steinbach, a brit Állat- és Növényegészségügyi Ügynökség virológiai osztályának vezetője. Míg Zimbabwében a szárazság stresszelhette az elefántokat, Botswanában az orvvadászat lehetett a fő zavaró tényező.
Az afrikai elefánt a veszélyeztetett fajok IUCN vörös listáján szerepel, populációjuk elsősorban az elefántcsonttal összefüggő orvvadászat miatt csökken. A tanulmány szerint az apadó létszám és a bizonytalan éghajlati viszonyok a populáció fennmaradását fenyegetik.
„További kutatásokra van szükség ahhoz, hogy többet megtudjunk a baktériumokról és azok hosszú távú hatásairól az afrikai elefántpopulációra és más vadon élő állatokra” – mondta Falko Steinbach.
Borítókép: A veszélyeztetett fajok listáján szerepel az afrikai elefánt (Fotó: Europress/AFP)