A bejárati ajtó mögött többtucatnyi férfi vár arra, hogy a megfelelő helyre irányítsák őket. Ötvenesek, illetve idősebbek, de a fiatalabb korosztályokból is megjelentek néhányan. Vagy ők, vagy az ismerőseik hallottak a Semmelweis Egyetem Urológiai Klinika kezdeményezéséről, az ingyenes prosztatadaganat szűrésről és úgy gondolták, jönniük kell. Sejtik, tudják, hogy érintettek lehetnek.
A statisztikák szerint kétszer gyakoribb a prosztatadaganat kialakulásának esélye azoknál, akiknek a családjában már előfordult ez a betegség vagy egyeneságon emlődaganatot diagnosztizáltak. A szűrésre ezért olyan 45–75 éves férfiakat vártak, akiknél még nem diagnosztizálták a betegséget, de a szülők prosztata- vagy mellrákja miatt érintettek lehetnek.
Kálmán 58 évesen érezte úgy, hogy él a lehetőséggel. Anyai nagyapja tüdő-, prosztata- és hólyagdaganatban halt meg ötven éve. Neki az elmúlt évtizedben kétszer volt prosztatagyulladása, úgy gondolta, él az egyetem kínálta lehetőséggel. A vérvételtől nem tart, de a rektális vizsgálat nincs ínyére. Ha a többiek belementek, ő sem lehet kivétel.
– Tévhit, hogy a prosztatarák csak az idős férfiak betegsége – mondja Nyirády Péter egyetemi tanár, a Semmelweis Egyetem Urológiai Klinikájának igazgatója. Egyre gyakrabban találkoznak fiatalabb, akár negyvenöt éves betegekkel, legtöbbjük esetében genetikai öröklődés áll a háttérben. Ötvenéves kortól évente vagy kétévente, családi halmozódás esetén azonban már negyvenöt éves kortól javasolt a szűrővizsgálat. Az úgynevezett PSA-vérvétellel a prosztataspecifikus antigén (PSA) szintjét határozzák meg. Kálmán 0,75-ös mintát produkált, négyes érték alatt nincs probléma. A következő lépés a rektális vizsgálat, amely a prosztata végbélen át történő ellenőrzése – egyszerű, fájdalommentes, urológus szakorvos által végzett rövid eljárás.
– Társadalmi felelősségvállalásunk része a férfiegészség megőrzése. Régebben is szerveztünk hasonló rendezvényt, de akkor nem volt ekkora érdeklődés – értékelt Nyirády Péter, aki szerint a betegség megelőzésére, illetve a gyógyulásra sokkal nagyobb az esély, ha valaki egészséges életmódot folytat. Rendszeres testmozgással, változatos táplálkozással, optimális testsúllyal a krónikus betegségek hatvan százaléka – ebbe a körbe tartozik a prosztatadaganat is – megelőzhető.