Kiderült a titok: lelepleződött a hamis fahéj, nincs mese

A különleges fűszer elmaradhatatlan kelléke a sütés-főzésnek, jellegzetes aromája a legegyszerűbb ételeket is feldobja. Azonban előfordulhat, hogy nem megfelelő minőségű terméket vettünk meg a boltban. A Mindmegette összegyűjtötte, hogy honnan ismerhető fel a hamis fahéj, és miként kerülhetjük el, hogy ilyet vásároljunk.

Forrás: Mindmegette2025. 01. 21. 10:05
Fotó: Pexels.com
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az igazi fahéj (vagy más néven ceyloni fahéj) a Srí Lankán őshonos Cinnamomum verum fák kérgéből készül. A hamis fahéj alatt a kassziafahéjat értjük, amely a Kínában található Cinnamomum cassia fáról származik. Ez a fajta sötétebb színű, mint az igazi fahéj, valamint erőteljesebb textúrájú, és az íze is intenzívebb. A kassziafahéj, vagy más néven kínai fahéj előállítása olcsóbb, ezért szélesebb körben elterjedt. Használatának hátránya ugyanakkor, hogy hiányzik belőle az igazi fahéj finomsága és lágysága. 

Így ismerd fel a valódi fahéjat

Bár a konyhában mindkét fajta jó szolgálatot tesz, az igazán lágy, kellemes aromás fűszerezéshez az eredeti fahéjat érdemes választani. Ennek felismerésére 5 egyszerű módszert ismertetünk. 

1. Vizsgáljuk meg a fahéj csomagolását

Ha a csomagoláson a „Ceylon” vagy a „true” feliratok szerepelnek, akkor minden jel arra utal, hogy igazi fahéjat tartalmaz a tasak. Ugyanígy pozitív jel lehet, ha a fahéj származási helyeként Srí Lankát jelölték meg. 

Ám ha a címkén „cassia bark” vagy „saigoni fahéj” feliratot találunk, akkor biztos, hogy az olcsóbb változatról van szó. Ezek származási helye lehet Kína, Indonézia, Szumátra régiója vagy Vietnám. 

Sajnos sok fahéj csomagolásán nem tüntetik fel az előállítás részleteit, így nem mindig tudjuk megállapítani már a boltban, hogy valódi termékről van-e szó.

2. Szagoljuk meg a fahéjat

Az igazi fahéj illata enyhébb, lágyabb, mint a kínai változaté. Ha a fahéjrúd vagy az őrölt fahéj illata intenzív és fűszeres, akkor valószínűleg kassziafahéjról van szó. Ezzel szemben ha édes, de fűszeres illatot áraszt, akkor nagy eséllyel valódi fahéjról van szó.

A semmi máshoz nem hasonlítható édes illat egy szerves vegyületnek, a cinnamaldehidnek köszönhető, amely a kéreg illóolajában található meg. 

3. Vizsgáljuk meg a színét

Egy valódi és egy hamis fahéjrudat egymás mellé téve szemmel látható lesz a különbség. Az igazi fahéj ugyanis világosabb árnyalatú, míg a hamis változat inkább sötétbarna. Őrölve a valódi fahéj aranyló, szinte sárgás tónusú lesz, míg a kínai fahéj vöröses árnyalatot kap. 

A teljes cikket a Mindmegette.hu oldalán találhatják meg!

Borítókép: Illusztráció (Fotó: Pexels.com)

 


 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.