Lehetett egy magyar hercegnek Louis Vuitton által készített táskája?
Tudta, hogy az utazók szekrény méretű utazóládákkal közlekedtek az 1900-as évek elején? És gondolta volna, hogy épségben fennmarad egy hatalmas bőrönd, amit III. Festetics György is használt?
Forrás: MW2020. 11. 19. 13:44
Jobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.
A keszthelyi Amazon Ház és Látogatóközpontban láthatunk egy különleges Louis Vuitton utazóládát is. Hihetetlenül szép állapotban áll a vitrinben ez a lenyűgöző, szinte szekrény méretű darab, mely III. Festetics György tulajdona volt – tudta meg LikeBalaton.
– A sorszámozott Elegant típusú, limitált kiadású, egyedi megrendelésre készített útiláda az 1900-as évek elején készült, derül ki Tóbiás Gábor, múzeumi menedzser elmondásából.
– Festetics III. György vásárolta meg, aki politikai illetve diplomáciai szolgálatokat végzett Párizsban és Londonban is, valószínűleg ezt a ládát is gyakran használta utazásai során. Később a komornyikjának ajándékozta szolgálataiért cserébe, jelenlegi tulajdonosa a komornyik leszármazottja, utánanézett a gyártó cég magyarországi képviseleténél, és a sorszám alapján nyomon követhető volt a különleges láda múltja.
Loius Vuitton
A kalandos életű francia bőröndkészítő mester 1854-ben nyitotta meg saját műhelyét Párizsban, ahol egyedi, kézzel készített utazóládákat gyártott. Ha belegondolunk a napokig tartó lovaskocsis utazásokba, vagy a hosszú, zötykölődő vonatutakba, akkor sejtjük, hogy az utazóládának mennyire strapabírónak kellett lenniük.
Ezekbe a nagy méretű, szinte szekrény nagyságú ládákba elfértek a ruhák, cipők, könyvek, piperék, pezsgők, ékszerek, órák, fiókok, ruhaakasztó sínek, polcok is voltak bennük.
Az alapító fia, Georges Vuitton 1896-ban teremtette meg a cég igazi arculatát, a híres monogrammal. 1914-ben a párizsi Champs-Élysées-n megnyitotta a világ akkori legnagyobb utazási kellékeket forgalmazó áruházát.
Az útiláda mérete jelentős, fa és fém részekből áll, bőrrel van borítva, a jellegzetes, ma is ismert márkalogó, a mester monogramja LV, már akkor a tökéletes elegancia jelképe volt.
A láda belseje több részre volt elosztva, ruhák és cipők mellett kisebb dobozokat is lehetett belepakolni. Egy hordárnak nem volt könnyű dolga, egy ekkora ládába tényleg a fél háztartást elcsomagolhatták, és ezekből a nagy bőröndökből 3-4 db-ot vittek magukkal a férfiak egy utazásra.
Volt olyan utazóláda, melyet tábori ággyá vagy íróasztallá is átalakíthattak.
Az alkalmazottak elbeszéléseiből feltárul a Festetics család XX. századi története, mindennapi élete Tar Ferenc napokban bemutatott kötetében. „Kulisszatitkok” árnyalják a hivatalos históriát.
Az Egy arisztokrata család mindennapjai című, oral history kötet tavaly decemberben jelent meg, de a hévízi bemutatót a covid elsodorta. A fürdővárosi premiert a napokban pótolták.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.