A nyár, mint veszélyforrás, azaz – hogy kerüljük el boraink idő előtti öregedését?

Hála termelőink gyarapodó számának és az egyre igényesebb borfogyasztó közönségnek, ma már sokan tartanak otthon kisebb házi vinotékát – vagy éppen nagyobbat.

Dr. Mészáros Gabriella
2023. 06. 18. 22:11
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hála termelőink gyarapodó számának és az egyre igényesebb borfogyasztó közönségnek, ma már sokan tartanak otthon kisebb házi vinotékát – vagy éppen nagyobbat. Először is, hasznos megjegyezni, hogy a piacon kapható finom boroknak csak töredéke profitál a hosszú távú érlelésből. A legtöbb bort a megjelenéstől számított néhány éven belül el kell fogyasztani. Ha érlelésre szánt borokat szeretnénk vásárolni, akkor fontolóra kell venni, hogy professzionális tárolásba fektessünk – de ez teljesen más történet.

Mindenki más azonban néhány egyszerű szabály betartásával biztonságban tarthatja borait, jó esetben az optimális időpontig, amikor már érdemes meginni. Nincs kellemetlenebb annál, mint amikor a még nem jó – már nem jó érzésével találkozunk féltett kincseink kóstolásakor.

Ha a borainkat nem megfelelően tároljuk, akkor a bor öregedése sokkal gyorsabban bekövetkezhet, mint amire számítottunk. A levegő oxigén tartalma a borok fejlődésében komoly szerepet játszik. Ez a szerep viszont nem csak jó lehet. Sőt! Az oxigén sok esetben a bor legjobb barátja, máskor a legfőbb ellensége.

Azért, hogy ezt elkerüljük, a következőkre érdemes figyelnünk:

Hosszú távú tárolás esetében a legfontosabb a viszonylag állandó, alacsony hőmérséklet, leginkább 10 és 15°C között, lehetőleg alacsony hőingadozás mellett. Sem az extrém hideg, sem a meleg nem tesz jót a bor kiegyensúlyozott érésének. Hűtőszekrényben sem célszerű tárolni a borokat, mert a dugó megkeményedhet, így a palack nyaka és a dugó között „liftezhet” a bor, ha felmelegszik. Ennek szinte egyenes következménye a dugósság egy formájának kialakulása. A hagyományos tapasztalat szerint a borokat 70 százalékos ideális páratartalom mellett kell tárolni. Ha nem tervezzük hosszú távon érlelni borainkat vagy ha a palackok alternatív zárással kerültek az üzletekbe (csavarzáras kupak, üveg- vagy műanyag dugó), erre nincs szükség. Ha a palackokat fektetve tároljuk, ez folyamatosan lehetővé teszi a dugó nedvesen tartását.

Erős fénytől is óvni kell palackjainkat. A fény, különösen a napfény potenciális veszélyforrás. A nap UV-sugarai roncsolhatják és idő előtt öregíthetik a bort. Többek között ez az egyik oka annak, amiért a borászok rendszerint színes palackokat használnak. Az átlátszó palackba töltött borokat általában gyors fogyasztásra szánják, vagy a termelő igencsak magabiztos. Ezek a palackok amúgy olyanok, mintha napszemüveg lenne a boron. A háztartási izzók fénye sokkal kevésbé károsítja magát a bort, de hosszú távon ez sem kívánatos.

A természetes és mesterséges fény egyaránt felmelegíti a bort, ami ettől egy idő után lapossá és fáradttá válik. A mesterséges fény hatására nemkívánatos ízek fejlődhetnek ki a borokban. Üzleti kínálatban célszerű hetente cserélni a palackokat azokon a helyeken, ahol fény érheti őket.

Tartsuk a borokat vibrációmentes helyen, hogy zavartalan legyen a fejlődésük. Nem véletlen, hogy az éveken (vagy akár évtizedeken) keresztül háborítatlanul egyhelyben pihenő palackok érése a legszebb, ezek a tételek kereskedelmi forgalomba került társaiknál akár több évvel is hosszabb életgörbét írhatnak le.

A hő a bor első számú ellensége. A 15°C -nál magasabb hőmérséklet gyorsabban öregíti a bort, mint az általában kívánatos lenne. Ha pedig ennél sokkal melegebb lesz, a bor gyors hanyatlása elkerülhetetlen. Az ideális hőmérséklettartomány 10 és 15°C között van. Bár ez nem tény nem tudományos kísérletek eredményeként született meg, sokkal inkább gyakorlati tapasztalat.

Kétségbe esni akkor sem kell, ha valaki egy stabil 16-17 fokos pincében tudja tartani a borait. Az álandó hőmérséklet és nyugodt pihenés ugyanis jobb hatással van a borokra, mint a hőingadozás bármilyen formája.

A borok tárolása a háztartási hűtőszekrényben legfeljebb néhány hónapig használható megoldás, de hosszabb távon nem jó választás. A hűtőszekrény átlagos hőmérséklete jóval 15 fok alá esik, a nedvesség hiánya pedig idővel kiszáríthatja a dugókat. Emellett persze ne is tartsuk borainkat olyan helyen, ahol megfagyhat (télen fűtetlen garázsban, órákra a fagyasztóban felejtett bor). Ha a folyadék elkezd jéggé válni, akkor eléggé kitágulhat ahhoz, hogy kinyomja a dugót. Gondolom nyáridőben sokakkal előfordult már, hogy akaratán kívül pezsgőspalackot „robbantott” a mélyhűtőben. Abszolút nem kívánatos jelenség. A pezsgőspalackokat amúgy „áthűteni” kell, nem „lehűteni”. Magyarul, ha a pezsgőspalack kívülről hidegnek tűnik is, egyáltalán nem biztos, hogy megfelelő lesz a hőmérséklete. Nyári időben legalább 3-4 napon keresztül célszerű 6-7 fokon tartani a palackokat, hogy a pezsgő valóban hideg legyen és ne melegedjen fel túl gyorsan. Az életben az egyik legrosszabb dolog meleg pezsgőt inni, ezt ne felejtsük el.

Vannak olyan elméletek, amelyek szerint a rázkódás hosszú távon károsíthatja a bort, mivel felgyorsítja a folyadékban zajló kémiai reakciókat. Néhány komoly gyűjtő még az elektronikus készülékek által okozott finom rezgések miatt is aggodalmaskodik, bár kevés bizonyíték támasztja alá ennek hatásait. A jelentősebb rezgések felkeverhetik az érleltebb borokban lévő üledéket. Hacsak nem egy vasútállomás felett lakunk, vagy nem használunk napi rendszerességgel trambulint a nappaliban akkor ez valószínűleg nem lesz életszerű probléma. (Bár az utcánkban történt útfelújítás során a pincében bizony jó néhány lepotyogó palackom bizonyította ennek az ellenkezőjét… Intő jel lehet, ha a zongora magától elindul.)

Ha nem áldott meg az ég bennünket egy hűvös, nem túl nedves pincével, amely bortárolóként is funkcionálhat, akkor improvizálhatunk is. Amit feltétlenül érdemes kizárnunk a listából: konyha, a mosókonyha vagy a kazánház, ahol a magas hőmérséklet negatív hatással lehet a borainkra, de a különféle erős szagok, illatok sem kívánatosak. Olyan helyet keressünk, amelyiket nem éri fény és viszonylag állandó, nem túl magas a hőmérséklet. Sokak szerint a legbiztonságosabb módja a bortárolásnak a borhűtő.

Lőczedombi Olaszrizling 2015/2016/2017/2018/2019/2020 Csopaki Kódex bor

Ékes bizonyítéka a csopaki borok érlelhetőségének. Elegáns és visszafogott bor. Integrálódott fa, beépült és lecsendesedett ásványosság. A lendületes savaknak az utóbbi években különösen nagy értéke van. A bor egyensúlya kifogástalan, testessége szilárd, komplexitása teljes. A fajta mostanában megkérdőjelezett potenciáljának példája. A termőhely alakítja leginkább a bor karakterét. Nyomokban zöldfűszeres, kevésbé gyümölcsös vonal. Komoly bor, bármelyik évjáratához is nyúlunk.

Borítókép: illusztráció (Fotó: Pexels)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.