A Nagybánya a maga 108 759-es lélekszámával a tágan értelmezett Erdély nyolcadik legnagyobb városa a legutóbbi, 2021-es népszámlálás adatai szerint, Kolozsvárt (286 598), Temesvárt (250 849), Brassót (237 589), Nagyváradot (183 105), Aradot (145 078), Nagyszebent (134 309) és Marosvásárhelyt (116 033) követően s egyben a legkisebb a százezres nagyvárosok közül, sorban a következő, a szinte szomszédos, 60 kilométerre északkeletre fekvő Szatmárnémeti „mindössze” 91 520 lelket számlál.
Maga a város, mint ahogy az egész bányavidék, fontos turisztikai célpont volt már a magyar időkben, hála fekvésének s városhoz közel eső, 1307 méter magas Rozsály-hegy nyújtotta csodás túraútvonalaknak. (Lásd erről a Hazajárók honlapját!)
Nagybánya elrománosítása a jól ismert képlet szerint zajlott, felhúztak a magyar történelmi város köré még kettőt-hármat, s betelepítették nagy részben Kárpátokon túli románokkal. A tragikus asszimilációról melynek eredményeként a magyarság részaránya a 1910-es 80 százalékról a jelenlegi tíz százalékra csökkent, és a helyi magyar közösség megmaradási törekvéseiről érintőlegesen szóltam már a „The Buffet” nevű étteremmel foglalkozó írásomban.
A legfontosabb látnivalókat a Hunyadiak korában épített Szent István-toronytól a XVIII–XIX. század hangulatát hordozó régi főtérig a magyar időkben kialakult történelmi központ nyújtja, akárcsak a már felsorolt történelmi nagyvárosainkban. S ez áll részben a vendéglátó-palettára is.
A hajdani főtéren vagy annak vonzáskörzetében működik többek között a Dolce vita, a Söröshordóhoz címzett csárda, a Millenium, az Oak, a Lumiere és a Liberty étterem, a város leghangulatosabb és legszínvonalasabb gasztropubja, a Log Out, s pár percnyi sétára, a Zazar patak túlsó oldalán a Teleki-ház szuterén termében a magyar kultkávézó, a Colonello.
Tény viszont, hogy az újonnan épült szocreál városnegyedek tömbházainak földszinti üzlethelyiségei is több színvonalas éttermet rejtegetnek, hogy mást ne mondjak, a rövidke Iskola (Scolii) utca, akárcsak a hasonló hosszúságú és szinte azonos nevű szegedi Oskola utca, tucatnyi vendéglátóegységet integrál a város egyik legjobb olasz vendéglőjétől, a L’Ancora-tól a részben szintén melegkonyhás olasz, de inkább fagylaltokra, desszertekre hangolt Bounissimo-ig. De találunk az új negyedekben megannyi kávézót, pubot, új hullámos pékséget és nemzetközi vendéglőt is.