Lobogó víz, néhány marék tészta, tíz perc, és kész is a laktató ebéd vagy vacsora. Szeretjük azokat a fogásokat, ahol a tésztára kerülő szósz a pasta fövésével egy időben megtörténik, hiszen így villámgyorsan tálalhatunk finom, házi készítésű fogást. Mégis, legyen akármilyen egyszerű a mutatvány, a tésztafőzés során sokan hibát vétenek – olyan hibát, ami az egész étel minőségét lerontja, ráadásul pénzt is veszítünk vele.

Kell olaj a tészta főzővizébe?
A Mindmegette egy korábbi írása szerint két alapvető lépéssel rontja el sok magyar a tésztaételt. Egyrészt vannak, akik hideg vízzel átöblítik a kifőtt tésztát. Ez kerülendő, ugyanis ilyenkor
lemossuk a tésztán lévő keményítőt, amire viszont szükség lenne, hogy a paradicsomos, tejszínes vagy bármilyen nekünk tetsző szósz rátapadhasson a tésztára.
Ha lemossuk a keményítőt, a szósz és a tészta nem tud igazán egyesülni, harmonikus elegyet alkotni a tányéron.
A második hiba még gyakoribb: rontanak az étel minőségén azok is, akik zsiradékot tesznek a tészta főzővizébe.
A városi legenda úgy tartja, hogy ha olajat teszünk a fazékba, az meggátolja, hogy a tésztadarabkák a főzés során összetapadjanak – csakhogy a fizika nem így működik.
Az iskolában mind megtanuljuk, hogy az olaj és a víz nem keveredik. Így aztán a főzővízhez adott olaj – legyen bármilyen minőségi olívaolaj is –, maximum a víz tetején alkot egy vékony réteget, míg a tészta az alatt, a vízben készül. Hiába kevergetjük a lábas tartalmát, az olaj nem tűnik majd el, ahogy abbahagyjuk a keverést, újra kiül a vízfelszínre. Végül mikor leszűrjük a tésztát, kiöntjük a finom, értékes olajat a lefolyóba. Ha mégis a tésztára ragadna szűréskor az olaj sem járunk sokkal jobban, ugyanis az olajrétegre nem feltétlenül tapad majd igazán jól a választott szósz. (Egy pestós tésztánál nem okoz majd gondot, ha olajos a tészta, de egy paradicsomos vagy tejszínes ételnél már zavaró lehet.)
Helyes tésztafőzés
Olaj híján sem fog összetapadni a tészta, ha egyetlen dologra figyelünk a főzés első percében. Amint beletettük a tésztát a forró vízbe, körkörös vagy cikázó mozdulatokkal keverjük el a darabokat. Ha a főzés nagyjából első egy-két percében nem hagyjuk, hogy összetapadjanak a tészták, később nyert ügyünk van. Szintén segíti a tésztafőzést, ha kellően nagy edényt választunk. Spagetti vagy lasagnelapok, csuszatészta főzésekor javasolt alacsony, széles lábasban dolgozni, ebben lesz a legkönnyebb keverni, elrendezni a tésztát.
Ha a kifőzött tésztát nem esszük meg azonnal, akkor lehet érdemes bevetni valamilyen zsiradékot: a még meleg tésztát éppen csak néhány csepp olajjal elkeverve érdemes eltenni, így a kihűlt tésztadarabok sem tapadnak majd össze. Bár ezzel minimalizáljuk a károkat, a legegyszerűbb, ha mindig frissen főzzük a tésztát – akkor lesz igazán finom!