Most nem attól lesz jobb a foci, hogy majd valamikor, talán 2020 környékén kacsalábon forgó sportkomplexum áll a Puskás Ferenc Stadion környezetében, de nem is attól, hogy a válogatott 110. születésnapján egy-két széles mosoly társaságában kezet ráznak egymással a magyar futball nagy öregjei. Ezek mind részben megtartó erői a focinak, de a számok nem vezetnek félre senkit. 1986-ban szerepelt utoljára világeseményen a nemzeti tizenegy, és hogy erre 2014-ben lesz-e esélye, az pénteken Észtország, illetve kedden Törökország ellen kiderül. Sőt, ne is törődjünk még a keddi hirig-haraggal, mert ha – ne adj' Isten – csak döntetlent játszik Egervári Sándor csapata Tallinnban, négy nap még marad magyarázkodni, hogy lám, a csapatvezetés megmondta: négy pont kell a két meccsen, és kedden fogjuk megmutatni.
De azért a szavakba még egy kicsit kapaszkodjunk bele. Mit is mondott Egervári mester a vb-selejtezősorozat előtt? Annak lesz esélye Hollandia mögött a második hely megszerzésére, aki hazai pályán megtréfálja. Hát nekünk legfeljebb megnevettetni sikerült Hollandiát azzal, amit azon a meccsen a Puskásban nyújtottunk (1-4). És akkor most tényleg legyen elég ennyi a hungaropesszimizmusból meg a vagdalkozó károgásból, és vegyük számba, hogy a várt négy pontból mennyi esély van ma este hármat megszerezni a pont nélküli Észtország ellen!
Észtország 20 hellyel mögöttünk
A számok azt mondják, van nekünk egy FIFA-világranglistán 49. helyen álló magyar csapatunk és egy húsz hellyel hátrébb álló észtünk. Ezen az európai középszinten nem különbség, és viszonylag hasonló pályát ír le a két együttes szereplése, ha csak az utóbbi időszakot nézzük. Sőt, nekünk talán még több is a szégyellnivalónk. A 2012-es Eb-re (történelmük első tornájára) ugyanis az észtek majdnem kijutottak: a C csoportban úgy végeztek a második helyen (idegenben verve Szerbiát, Szlovéniát és Észak-Írországot), hogy belefért két vereség Olaszországtól és egy idegenbeli zakó a Feröer-szigeteken. Már fél Európa az Eb-n látta az észteket, amikor jött a talán legverhetőbb pótselejtezős ellenfél (Írország), amelybe kétszer is beletört a bicskájuk; a hazai 0-4 alkalmával Kassai Viktor kiállított két észtet is A mi selejtezős szereplésünkre emlékezhetünk, Hollandia nyomát bottal üthettük a selejtezőcsoportban, Svédországgal viszont sokáig versenyben voltunk a második helyért, amit végül nem sikerült megszerezni. Le kell írni, hogy Észtország csoportmásodik helyéhez a körbeverések miatt elég volt 16 pont, míg nekünk hasonló helyezéshez 19 sem volt elég.
Észtország a csoportunkban most a finnek szerepét játszhatja el, veszélyes északi csapatként ők kerültek mellénk az előző sorozatban. Van is jó néhány közös vonás köztük: a finnugor rokon sikert sikerre halmozva, várakozáson felül teljesítve új szerepet kap, amelyben azonban egyből két pofont is kap (Románia: 0-2; Törökország: 0-3). Ha az észteknek a rossz kezdés miatt elment a kedvük ettől a sorozattól, akkor az nekünk máris egy esély, s ha hozzávesszük, hogy legutóbbi találkozónkon – majdnem 8 éve – már a 12. percben átharaptuk a baltiak torkát, és öt falásra meg is ettük őket vacsorára, egész szépen fest a kép. A nagy győzelemről a 8 percet pályán töltő, most sérülések miatt hirtelen behívott Vanczák Vilmos talán tudna mesélni, ahogy a 2003-as hazai 0-1-ről Király Gábor és a félidőben lecserélt Gera Zoltán Kevés gólos győzelme Észtországnak a közelmúltból is van, augusztus derekán 1-0-ra legyőzték a nyári Eb egyik házigazdáját, Lengyelországot (tőlük mi legutóbb, tavaly novemberben 2-1-re kaptunk ki).
Tekintse meg a Magyarország–Észtország (5-0) szépségdíjas góljait!
Magyarok teremtették az észt labdarúgást
Néhány szóban a dunántúlnyi területű Észtországról. Oroszország, Finnország és Lettország között éli mindennapjait a Balti-tenger keleti partján, 1,3 millióan lakják. Az északi elhelyezkedés miatt nyáron van, hogy 19 órán át látszik a nap, télen viszont van, hogy csak 6 órán keresztül – ha egyáltalán látszik, ugyanis az éghajlat miatt az év napjainak felében felhős az ég. Csapadék viszont alig esik több, mint nálunk. Észtországban iszonyú sok erdő van, amelyben nagy „lélekszámban” található európai repülő mókus. A kontinensnek erre a pontjára jutott el utoljára a kereszténység (1193), de a Német Lovagrend e téren „megtette a dolgát”. Az ország függetlenségét évszázadokon át nem tudták kikiáltani, erre 1918. február 23-án került sor (22 év szabadság jutott nekik), majd a szovjet elnyomás után, 1991-ben lett újra szabad.
Szorosan az ország történelméhez kapcsolódnak kell vennünk, hogy az észt labdarúgást három magyar szakember alapozta meg, ők Kónya Ferenc, Nagy Imre és Mally Antal. A szovjetuniós „tagság” után holland befolyás jött fociban, de negyedik helynél sosem jutottak előrébb az adott selejtezőcsoportban, egészen az Euro2012-ig. A trénereken és Kassai Viktoron kívül más személyes emlékük is lehet a magyarokról, egyik erősségük, Tarmo Kink ugyanis a Győr egyik legjobb játékosa volt, amíg ott játszott. Reméljük, társának, Jarmo Ahjuperának sem jár majd el a szája az Egervári-csapat titkairól
Jó kis oddsok a Tippmixen
A mi házunk táján reméljük, minden rendben van azon kívül, hogy kábé nincs balhátvédünk, így ezt a dolgot a korábban főként jobb-, illetve belső bekket játszó Vanczák Vilmossal kell megoldani, neki „csak” törött arccsontjával kell megküzdenie a csapatba kerülésért. Támadóként bizonyára Szalai Ádám kezd, a kapuban pedig Bogdán Ádám. Dzsudzsák Balázs szerepeltetése sem túlzottan kérdőjeles, azonban a középpályások közül Koman, Szakály és Hajnal is kisebb sérüléssel bajlódik. A csütörtök esti gyakorláson Elek Ákossal középpályást játszatott Egervári a Le Coq Arenában, így ő biztosan nem lesz vészbalhátvéd, és a rutintalan Kádár Tamásnak sincs sok esélye, hogy kezdőként bevesse a kapitány. A cséká Gera Zoltán lesz – vele az FFT információi szerint a két és fél órás repülőúton cserélt eszmét a „szerethető válogatott” felelős vezetője, hátvédként pedig Juhász és Varga József helye is tuti.
A Tippmixnél 2,9-re adják a hazai győzelmet, 2,2-re a miénket, 3,2-re a döntetlent, népszerű lehet ezért ez a nap a lottózókban. Reméljük, nem most kapnak vissza valamit a vébéselejtező izraeli bírójától az észtek, amit a pótselejtezőn pénteken Moszkvában fújó Kassai (lásd keretes írás) elvett tőlük.